Basit çözümler bizi ayakta tutar

Konya Kahveciler, Çayocakları, Büfeciler, İnternet kafe ve PlayStation Odası Başkanı Mehmet Adil Küçük çaplı esnaf

17.05.2020 17:44, 2 ay önce eklendi.
Basit çözümler bizi ayakta tutar

esnaf için hayati önem taşıyan bazı ihtiyaçlarının giderilmesi adına bir basın bildirisi yayımladı.

Adil yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanım

Sayın Adalet Bakanım

Sayın Valim

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım

Sayın Baro Başkanım

Sayın Ticaret Odası Başkanım

Sayın TESK Başkanım

Sayın Esnaf Genel Müdürüm

Sayın Federasyon Başkanım

Sayın Esnaf Odaları Birlik Başkanım

Küçük esnaf olarak ülkemizin içinden geçtiği koşullarda top yekün her türlü olumsuzluğu ve fedakarlığı  ülke olarak hep birlikte göğüslüyoruz. Bundan da şikayet etmemiz söz konusu bile olamaz.

Aksine ülke olarak bu süreci kısa sürede atlatabilmek için gerek şahsen, gerek küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak dahada fazla fedakarlık yapmaya seve seve hazırız. Ekte sunduğumuz basit (Bizim için hayati önem taşıyan) hususlarda basit çözümler üreterek bizlerin hayatiyetlerini devam ettirmemiz sağlanmalıdır diye düşünüyoruz.

Ancak bu basit çözümleri hukuk çerçevesinde üretebilmemiz daha büyük sorunlara yol açmasının önünü şimdiden kesmemiz için siz sayın yöneticilerimizin önce sesimizi lütfen duymanızı sonra lütfen bizi dinlemenizi (bize 10 dakika zaman ayırmanızı) ve bu basit konuları çözmemizde bize yardımcı olmanızı istiyoruz.

Konunun ekonomik yönü yanında bir çok sosyal yönün de olduğu muhakkaktır. Ancak onları burada uzun uzun belirtmemiz mümkün değildir.

İlginize şimdiden teşekkür eder dünyanın içinden geçtiği bu zor koşullarda bizler için verdiğiniz mücadele ve yaptığınız fedakarlık tan dolayı minnetlerimizi bildiriyor saygılarımızı sunuyoruz.

Ek 1 :

Ülkemiz ve tüm dünya da yaşanan virüs salgınından, ilk önce ve en çok etkilenen sektörlerin başında : Kafe, Kıraathane, Fastfood, Kahvaltı salonları, Restorantlar, Lokantalar gelmektedir.

Bu sektörler ilk günden itibaren iş yerleri kapatılmış yanlarında çalışan bir sürü elemanın sorunlarıyla uğraşılmak zorunda kalınmıştır. Aynı zamanda oldukça yüksek olan kiralarını da ödemeye devam etmek zorunda kalmışlardır.

Belediyelerin bu işletmelerden bir kaç ay kira almayacaklarını söylemiş olmaları her ne kadar olumlu bir gelişme olsa dahi bunun da bir sınırının olacağı muhakkaktır.Kaldı ki normal şahısların kiracısı durumundan olan işletmelerin böyle bir imkanları hiç olmamış, malesef olmasıda beklenmemektedir.

Ülkemiz virüs ile oldukça başarılı bir şekilde mücadele vermektedir.Muhtemelen sektörler bir kaç ay içerisinde yavas yavas faaliyetlerine başlayacaklardır. Ancak uzun süre alınan tedbirler doğrultusunda faaliyetlerini bu sektörler sınırlandırmak zorunda kalacaklardır. Örneğin: 50 masası olan işletme sosyal mesafe gibi zorunluluklar sebebiyle masa sayısını en az %50 azaltarak 20, 25'e düşüreceklerdir. Belkide daha azına düşürmek zorunda kalacaklardır.

Bu ve buna benzer zorunluluklar ve sonuçlar sebebiyle gideri aynen  en az virüs öncesi kadar olurken geliri sadece fiziki şartlarını daraltmasından dolayı bile en az %50 azalacaktır. Kaldı ki virüs sonrasında bu sektöre müşterilerin kolay kolay alışamayacakları da aşikardır. Bu sebepden dolayıdır ki gelir kaybına muhakkak uğrayacaklardır.

Bütün bu olumsuzlukların sebebi malum virüstür ve bu virüs doğal olmasa dahi afet olarak görülmektedir.Yani mücbir sebep vesilesidir. Bu nedenle bu afetten önce normal şartlara göre yapılan sözleşmeler(kira vb.) geçerli olarak görülmemeli ve iptal edilmelidir. Bu afet doğrultusunda oluşan şartlara göre bu anlaşmaların ve sözleşmelerin hukuken yeniden yapılandırılması mecburiyeti doğmaktadır. Bu bağlamda yapılacak anlaşmaların her iki taraf adına zorunlu olmasını sağlayacak yasal altyapının oluşturulması gerekmektedir.

Bu nedenle Birliğimiz için Bakanlığımızın bu konuda gereğini yapmalarını, müraacatımızın dikkate alınmasını ve işleme konulmasını saygılarımızlar arz ederiz.

Not: Bu sektörlerde en çok gider kalemleri ;

Birincil olarak personel giderleri

İkincil olarakta kira giderlerimiz bu konularda esnafımıza bir çözüm getireceğiniz kanatindeyiz” dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat