Devletimizden destek bekliyoruz

Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Oda Başkanı Mehmet Adil Corona virüsü nedeniyle

23.03.2020 18:51, 3 ay önce eklendi.
Devletimizden destek bekliyoruz

hükümetin aldığı kararları sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

Başkan Adil yaşanan süreçte iş yerlerini açamayan esnafların zor durumda kalmaması içinde bir dizi tedbirler alınması gerektiğini vurguladı. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Oda Başkanı Mehmet Adil; “Malumlarınız olduğu üzere, Ülkemizde ve Dünya’da yaşanan coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle, Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dâhil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetlerinin 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulmasına karar verilmiş ve söz konusu Genelgeler İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine gönderilmiştir 

Hükümetimizin insan sağlığı konusunda almış olduğu tüm tedbirleri destekliyor, daha fazla can kaybına neden olmadan, bir an önce bu virüsten tüm insanlığın kurtulmasını temenni ediyoruz. 

İşyerlerimizin faaliyetlerinin durdurulması ile birlikte, sektör olarak ülke genelinde faaliyet gösteren esnaflarımız, yanında çalışanlar ve aileleri ile birlikte yaklaşık 500.000 kişi ekonomik olarak büyük zarara uğramış ve esnaflarımız tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir.

Bu nedenle, aşağıda maddeler halinde sunulan taleplerimizin kısa sürede çözüme kavuşturulması, tarafınızca gerekli desteğin verilmesi, esnaflarımız ve çalışanlarımızın geleceği açısından son derece önemlidir.

TALEPLERİMİZ :

1-Esnafımıza en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmesi.

2-Esnafımızın bankalara olan her türlü kredi borçları ile kredi kartı borçlarının ertelenmesi.

3-Esnafımızın Vergi ve Sigorta Primlerinin  ertelenmesi.

4-Esnafımızın ödemiş olduğu Kira Stopajı, KDV, Muhtasar Vergisi, Eğlence Vergisi, Tabela Vergisi, Çevre Temizlik Vergilerinin ertelenmesi.

5-Elektrik, su, Doğalgaz vb. faturalarının en az üç ay süreyle ertelenmesi.

6-Esnafımıza kira yardımı yapılması, Vakıf ve Belediye'ye olan kiraların yıl sonuna kadar ertelenmesi.

7-Digitürk abonesi olan işyerlerimizin uğramış olduğu maddi zararların telafi edilmesi.

8-Sektörümüz işletmecilerinin KOSGEB kredi kapsamına alınması.

Bakan Kuruma Teşekkür

Başkan Adil Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “Korona virüs önlemleri kapsamında, hazine taşınmazları üzerinde tahsisli olan ve faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden bu süreçte kira bedeli alınmayacak, açık olan ticari ünitelerde ise personel sayısı ve faaliyet süresi dikkate alınarak kira bedelinde indirim sağlanacaktır” açıklamasını da takdirle karşıladıklarını ve bu zor günde esnafa destek veren bu açıklamadan dolayı Sayın bakanımız Murat Kuruma teşekkür ediyoruz diye konuştu.

 

 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat