Şener ve Özel’den, Ereğli’nin il olması teklifi

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel tarafından

16.03.2020 20:16, 4 ay önce eklendi.
Şener ve Özel’den, Ereğli’nin il olması teklifi

TMBB’ sine Konya Ereğli İlçesinin il olması hakkında kanun teklifi verildi.

Ereğli’nin il olması konusundaki verilen kanun teklifi hakkında gerekçe hakkında bilgi veren CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Anayasa’nın merkezi idarenin kuruluş şartlarını düzenleyen 126. maddesi, “Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır” hükmünü içerir. Bu hükmün işlerliğini sağlayan 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun birinci ve ikinci maddeleri mülki idarelerin kuruluş esas ve usullerini ifade eder. Toros Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan Ereğli ilçesi, Konya il merkezine 153 kilometre uzaklıkta olup, il merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. Ereğli, İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda, 2214 kilometrekarelik alanı ile Türkiye’nin yüzölçümü en büyük ilçelerinden biridir. TÜİK verilerine göre nüfusu 146 bin 998 olan Ereğli, tarıma can vermektedir. Dünya çapında meşhur beyaz kirazı, elması ve cevizinin yanı sıra Ereğli topraklarında 50’ye yakın meyve, sebze ve tahıl ürünü yetişmektedir. Ülkenin süt ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı da Ereğli’deki modern mandıralar tarafından karşılanmaktadır” dedi.

Ereğli İlçemiz Teşviklerden Yararlanamıyor

Abdüllatif Şener, Ereğli ilçesinin Konya iline bağlı olmasından dolayı verilen teşviklerden yararlanamadığına dikkat çekerek, “ Çevresindeki iller teşvik kapsamında iken, yukarıda saydığımız tüm özelliklere rağmen Ereğli, Konya’ya bağlı olduğu için bu teşviklerden yararlanamamaktadır. Süt ihtiyacını halihazırda Ereğli’den alan önemli kuruluşların fabrikalarını başka kentlere açmasının en büyük nedeni, ilçenin teşvik alamamasından kaynaklanmaktadır. Ereğli, tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, yer altı ve yerüstü zenginlikleri ile il olmayı çoktan hak etmiş önemli bir ilçedir. İl olduğu takdirde Konya il merkezinden Ereğli yönüne olan hizmet aktarımı Ereğli’den Konya yönüne de olacak; her iki yerleşim birimi de faydalanacağı gibi çevre ilçeler daha verimli hizmet alacaktır. Bir başka yönüyle de Konya’nın üzerindeki yük azalacaktır. Bu durum beraberinde Konya’ya bağlı ilçelerde nüfus kaybının önlenmesine de katkıda bulunacaktır. Konya’nın demografisi incelendiğinde yeterli hizmet götürülemediği için ilçe ve köylerde nüfusun azaldığı da görülmektedir. Ereğli’nin il olması ayrıca sosyal ve kültürel kalkınma da demektir. Bünyesinde bir üniversite barındırdığı takdirde, fakültelere kaydolacak binlerce öğrenci, Ereğli’nin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu gerekçelerle Ereğli ilçesinin Ereğli adıyla yeni bir il olarak kurulması öngörülmektedir.”

Diğer ilçelerimizin İl Olma taleplerini de Değerlendireceğiz

 Ereğli ilçesinin il olması hakkındaki kanun teklifinden sonra diğer ilçelerinde il olma taleplerini değerlendireceklerini dile getiren CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Ereğli ilçesinin il olması yönündeki kanun teklifimiz45 gün içerisinde iktidar tarafından gündeme alınmazsa bir önerge vereceğiz. Bu teklifimizin gündeme alınmasını isteyeceğiz. Gündeme alınma talebimiz zorunlu olarak TBMM genel kurulunda görüşülecek muhtemelen teklifimizin gündeme alınması gereği üzerinde konuşma yapacağım. Bunun üzerine diğer parti gruplarını da söz alarak konu üzerinde görüşlerine anlatacaklardır. Bu görüşme TBMM Genel Kurulunda yapılacağı için Meclis TV tarafından canlı olarak yayınlanacaktır. Ayrıca görüşmeler sonrasında oylama yapılacak, kabul edilirse kanun teklifimiz meclis gündemine alınacaktır. Diğer taraftan Ereğli konusundaki iktidar tutumu dikkate alınmak suretiyle daha sonra diğer ilçelerimizin de il olma talepleri tarafımızdan değerlendirilecektir” diye konuştu.   

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat