Yokuş, Tarım Bakanlığı Halkın Sağlığıyla Oynuyor

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 19 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Tarım Bakanlığının

21.02.2020 19:45, 5 ay önce eklendi.
Yokuş, Tarım Bakanlığı Halkın Sağlığıyla Oynuyor

yönetmeliğine yer alan geçici maddeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Gıda Sahteciliği, ekonomik olarak bir çıkar sağlamak amacıyla, tüketiciyi yanıltmak yoluyla kasıtlı olarak gıdaya yapılan yasa dışı müdahalelerdir. Bazı firmaların ve kişisel (Merdiven altı ) gıda üretimleri, üretilen gıdanın değerini olduğundan yüksek göstermek veya ucuz benzerlerinin ilavesiyle maliyetini düşürmesiyle olmaktadır. Son bir yılda hileli gıda üretimi yapan firma sayısı 3.5 kat artarak 173’ten 618’e, hileli ürün sayısının da dört kattan fazla artarak 282’den 1211’e yükselmiştir.  Tarım Bakanlığının yeterli olmayan cezalarını caydırıcı olmadığını ne yazık ki bu rakamlar bize göstermiştir.  Gıda terörün araştırılması için Meclis’e sunduğum araştırma önergesi de bilindiği gibi reddedilmişti. Konunun Meclis’e taşınmasının ardındanTarım ve Orman Bakanı sahte üretim yapan firmalara yönelik gerekli tedbirlerin alınacağını, ağır hapis cezalarını ve ticaretten men cezalarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak son yönetmelik gösteriyor ki Tarım Bakanı halkın aklıyla dalga geçtiği gibi kendi kendisiyle de çeliştiğini görüyoruz.

TARIM BAKANLIĞI GIDA TERÖRİSTLERİNE CEZA DEĞİL, ÖDÜL VERİYOR

Tarım ve Orman Bakanı bir yandan taklit ve tağşiş ürünleri kamuoyuyla paylaşıp, diğer yandan firmaları koruyarak sahte gıdaların yılsonuna kadar satılmasını onaylıyor. Bizler halkı aldatan ve sağlığıyla oynayan bu firmaların daha fazla denetlenmesini ve caydırıcı cezaların artmasını beklerken, Bakanlık, aroma vericilerle bal ve pekmez üretimini yasaklamasına yasakladı. Fakat üreticilere, stokladıkları sahte ürünleri eritmeleri için yılsonuna kadar satış izni verdi. Bakanlığın “Uyum zorunluluğu” başlığındaki geçici maddesinde açıkça halk sağlığı ile oynandığının göstergesidir. Bu madde“GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecilerinin 9 uncu maddenin ikinci fıkrası kapsamında bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce ürettikleri ürünler, 31/12/2020 tarihinden sonra piyasada bulunamaz.” Şeklinde düzenlenmiştir.

TARIM  BAKANLIĞI HALKA BİR YIL SAHTE ÜRÜNLERİ YEDİREDİCEK

Maddeden de anlaşılacağı üzere, Bakanlık kendi kendisiyle çelişkiye düşmektedir.Bakanlık bir yandan sahte ürünleri yasaklayıp, bir yandan da satışına izin vererek halkın tüketmesini sağlamakla suça ortak olmaktır. Bakanlığın görevi halk sağlığını korumaktır. Sahte ürün üretenleri ve halkı aldatanları korumak değildir. Gıda teröristlerine ceza verilmesi gerekirken ödül verilmektedir. Siz hangi halka bu sahte ürünleri sattıracaksınız. Bizim halkımız sahte ürünleri neden almak zorunda bırakıyor.

Firmaların stoklarını eriterek kazanç sağlaması bakanlığın görevi midir?  Toplatılıp imha edilmesi gereken bu sahte ürünleri satışta tutmak bu halka ihanettir. Böylesi firmaların ticaretten men cezasına çarptırılması gerekirken, ağır hapis cezaları verilmesi gerekirken firmalara kar ettirmek hangi akla hangi mantığa sığar. Bu sahtekarlığı yapan firmalar halkın sağlığından daha mı önemli. Halkımıza reva görülen bu mudur?  Bakan Pakdemirli ne yazık ki halkın aklıyla ve sağlıyla oynuyor. Yönetmeliğe eklenen bu geçici maddenin kabul edilmesi mümkün değildir. Derhal bu geçici maddenin kaldırılması gerekmektedir.  Kendi kendisiyle çelişkiye düşen bu bakan derhal görevinden istifa etmelidir.

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat