Doç.Dr. Eryaman Coronavirüsünü anlattı

Türk Ocakları Konya Şubesi haftalık olağan konferanslarında bu hafta dünya gündemini meşgul eden 2019 kısa adı nCoV konusu işlendi.

02.02.2020 13:30, 2 ay önce eklendi.
Doç.Dr. Eryaman Coronavirüsünü anlattı

Açılış konuşmasında şube başkanı Dr. Vedat Erden, Elazığ depreminde ölenlere rahmet yaralılara şifa dileklerini ilettikten sonra özgeçmişini okuyarak konuşmacı Doç. Dr. İbrahim Erayman’ı kürsüye davet etti. Doç. Dr. Erayman salgınların çıkış ve yayılış yollarını anlatıp dünya üzerinde çok sayıda insanın ölümlerine sebep olmuş olan belli başlı salgınlardan, özellikle de 1918 İspanyol Gribi salgınından bahsettikten sonra gündemdeki son salgının kaynağı ve yayılışı ile salgına sebep olan virüsün yapısını ve tabiatını açıkladı.

Doç. Dr. Erayman virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarının ancak %45-50 sinin patojeninin tanımlanabildiğini tanımlananlar arasında Rinovirüslerin %50 Coronavirüslerin %10-15 etken olduğunu geri kalan kısmının diğerleri olduğunu söyledi. Bu etkenlerle en fazla risk grubu kabul edilen özelliklere sahip kişilerin etkilendiğini Bu risk gruplarının ise yaşlılar, çocuklar, kronik hastalığa sahip olanlar, hamileler, obezler, beslenme yetersizliği çekenler olarak sınıflandırılabileceğini ifade etti. Hastalığın aşısının henüz geliştirilmediğini, teşhis edildikten sonra spesifik ilaç tedavisinin olmadığını belirtilere yönelik tedavi ve destekleyici tedavi yapıldığını anlattı.

Erayman Salgınları önlemede en etkili yöntemin bulaşma kontrolü olduğunu, genel sağlık bilgisi kurallarına uymanın bile enfeksiyondan korunmada ve yayılmasını önlemede çok etkili olduğunu, kalabalıklardan uzak durulması, sık sık el yıkanması gerektiğini ellerin ağız ve buruna değdirilmemesi ni belirti gösteren kişilerin kesinlikle maske takması gerektiğini maskenin dış yüzüne el teması olmaması gerektiğini anlattı. Hastalığı tespit edilenlerin tedavi ve bakım kurallarını anlatan Erayman ülkemizde tespit edilmiş vaka olmadığını, Çin’den getirilecek olan vatandaşlarımızın özel bir birimde kontrol altına alınacağını söyledi. Doç. Dr. Erayman Türk Sağlık sisteminin ve teşkilatının böyle bir salgın durumunu kontrol altına alabilecek, hastaların tedavilerini yapabilecek sağlık çalışanına ve laboratuvar imkânlarına sahip olduğunu, toplumumuzun hijyen anlayışının böyle bir salgının hızlı yayılmasına sebep olmayacağını söyleyerek sözlerine son verdi. Program bir saate yakın bir süre soru cevaplarla devam ettikten sonra konuşmacıya takdim edilen plâket ile sona erdi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat