Konya’da Havuç Mesaisi

Havucun merkezi Konya’da yaz kış mesai devam ediyor

29.01.2020 14:27, 2 ay önce eklendi.
Konya’da Havuç Mesaisi

Türkiye’nin havuç ihtiyacının yaklaşık yüzde 65’ini karşılayan Konya’da, soğuk hava depolarından çıkarılan ve tarlalardan sökülen havuçlar ince bir el emeğinin ardından tek tek torbalanarak satış için yola çıkıyor.

Konya’nın merkez Meram ilçesine bağlı 6 bin nüfuslu Kaşınhanı Mahallesi'nde Türkiye’nin havuç ihtiyacının yaklaşık yüzde 65’i karşılanıyor. Çiftçiler, ektikleri havucu, aylarca sulayarak bakımını yapıyor. Temmuz ayının ilk haftasında başlayan hasatla birlikte yoğun bir çalışma temposu başlıyor. Tarladan sökümü yapılan havuçların, buradan bir kısmı traktörlerle fabrikaya getirilerek yıkama havuzuna dökülürken bir kısmı soğuk hava depolarında saklanıyor. Saklanan havuçlar kış aylarında tekrar fabrikaya getirilerek yıkama işleminin ardından taşıma bantlarıyla tezgaha dökülüyor ve kadın işçiler tarafından tek tek seçilip torbalanıyor.

Kaşınhanı'nda bir havuç üretim tesisinin yetkilisi Fatih Korkmaz, yeni ekimi yapılacak yılın bereketli geçmesini beklediklerini söyledi. Türkiye’nin havuç ihtiyacının yüzde 65’inin Kaşınhanı’ndan karşılandığını belirten Korkmaz, “Havuç işinde yaz kış demeden bayan işçilerimizle beraber 12 ay boyunca devam ediyoruz. Yazın sıcağı kışın soğuğu demeden Allah’a şükürler olsun işimizi takip ediyoruz. Kaşınhanı yüzde 65 havuç ihtiyacını karşılıyor ve yüzde 90’a kadar ihracat ise buradan gidiyor” dedi.

 

Anahtar Kelimeler: Havuçkonyakaşınhanımesai

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat