Ziraat Odası Başkanlarından Ortak Açıklama

Başkanı Yağız, yaptığı açıklamada, “Artık icraat bekliyoruz. Sözün bittiği yere geldik, bundan sonrası sorunların çözümü yetkililere aittir.

23.01.2020 11:50, 1 ay önce eklendi.
Ziraat Odası Başkanlarından Ortak Açıklama

2019 yılı çiftçi için oldukça kötü geçti, sorunlara çözüm bulunmazsa 2020 yılı çiftçinin kaldıracak gücü yok ve üretim durma noktasına gelecek” dedi.

Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız,Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu adına yaptığı basın toplantısında geçtiğimiz hafta ilçe ziraat odası başkanlarıyla mecliste çiftçilerin sorunlarının çözümleri için yaptıkları görüşmeleri anlattı.Toplantıda Başkan Yağız’la birlikte Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Ali Küçükharmancı, Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ve Seydişehir Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz da yer aldı. Çiftçilerin başlıca sorunlarını mecliste vekillere ve ilgili yetkililere anlattıklarını söyleyen Yağız, “Konyalı çiftçilerin temsilcisi olarak, 2019 yılında yaşadığımız sıkıntıların çözümü noktasında birçok girişimlerde bulunduk. İlk olarak TBMM’de Konya Milletvekilleri AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta başkanlığında Gülay Samancı, Orhan Erdem, Halil Etyemez, Ziya Altunyaldız, Hacı Ahmet Özdemir, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı ve Esin Kara, CHP milletvekili Abdullatif Şener ziyaret ettik. Daha sonra TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile gündemi değerlendirdiğimiz bir toplantı yaptık.Enerji fiyatları, Çiftçi Borçlarının yapılandırılması, Konya Şeker Santrallerinin durumu, Şeker Pancarı Kotaları, Kuyu Barışı gibi gündem maddeleri ile yapılan ziyaretlerde sorunları masaya yatırdık” dedi.

“ENERJİ BEDELLERİ ÇİFTÇİMİZİ ZORLUYOR”

Başkan Yağız konuşmasında çiftçinin suluma için kullandığı elektrik enerjisine ödediği faturalardan yakındı. Başkan Yağız, son bir yılda yüzde yüz artan enerji fiyatları ile tarım yapmanın, üretmenin imkanı kalmadığını söyledi. Üreticilerimiz mesken abone grubuna göre yüzde 14 daha pahalı elektrik kullandığını dile getiren Yağız, “Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatlar düşürülmeli, elektrikte uygulanmakta olan yüzde 1 Enerji Fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Elektrik mutlaka desteklenmeli, indirimli tarifeden elektrik almalarının devamı sağlanmalıdır. Bunun yanında üretici her ay elektrik faturası ödeme zorunluğu bulunuyor. Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak ürünlerin hasat dönemi dikkate alınarak yılda bir ya da iki kez olacak şekilde tahsilat yapılmalıdır” diye konuştu.

“KONYA ÇİFTÇİSİNİN ALIN TERİ, EMEĞİ ÇÖPE ATILMIŞTIR”   

Başkan Yağız, konuşmasında Konya’nın önemli bir sorunun da Konya Şeker’e bağlı Anadolu Birlik Holding’in Sivas ve Soma’da kapatılan termik santrellerle ilgili olduğunu söyledi.Başkan Yağız, çiftçinin alın teri ve emeği ile kurulan çok ciddi kaynaklar aktarılarak alınan bu santraller kapatılmasıyla Konya çiftçisinin alın teri, emeği, parası çöpe atıldığını dile getirdi. Ilgın Şeker Fabrikası bölgesindeki çiftçilerin eksik kota yatırmasından dolayı aldıkları cezaları da gündeme getiren Yağız, “Şeker pancarı gerek ülkemiz gerekse ilimiz için stratejik bir üründür. İklime bağlı çiftçiden kaynaklanmayan etkenler nedeni ile yeterli üretimin olmaması yüzünden çiftçinin cezalandırılması adil değildir. Şeker pancarı üretiminden çiftçiyi soğutmaktan başka bir işe de yaramayacaktır” dedi.

“KREDİ BORÇLARININ FAİZLERİ SİLİNMELİ”

Başkan Yağız, açıklamasında, çiftçilerin son yıllarda üretimde yeterli ürünü alamadığı için kredi borçlarını ve faizlerini ödeyemediğini dile getirdi. Başkan Yağız, bunun çözümü için kredi faizlerinin silinmesi ve ana paranın da yapılandırılmasının kesin gerektiğini söyledi. Başkan Yağız kredi borçlarıyla 
Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat