Sema”da Huzur Buluyor

Konya Valiliğinde Mutemet olarak görev yapan Süleyman Ünal, misafir semazen olarak da

23.12.2019 12:20, 3 yıl önce eklendi.
Sema”da Huzur Buluyor

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema grubunda 22 yıldır görev alıyor.

Hazreti Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla, 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenen Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında Konya, Dünya’nın farklı coğrafyalarından yerli ve yabancı yüz binlerce turisti ağırladı. Anma etkinliklerinin en önemli bölümünü oluşturan Sema Ayin-i Şerifi, yaklaşık 50 bin kişi tarafından izlendi. Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Sema töreninde, 27 semazen arasında yer alan Süleyman Ünal,  aynı zamanda Konya Valiliğinde Mutemet olarak görev yapıyor. Ünal, bu yılki etkinlikler için Konya Valiliğinden alınan özel izinle, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema gurubunda misafir semazen olarak görev aldı. Semazenliğe 1998 yılında başlayan Ünal’ın semazen olma öyküsü de bir o kadar ilginç.

Mevlana’yı anma törenleri, 2003 yılına kadar 100. Yıl Spor Salonunda gerçekleştirilmekteydi. 1997 yılında Hazreti Mevlana’nın 724. Şeb-i Arus etkinliklerini izlemek için babasıyla birlikte 100. Yıl Spor Salonuna gelen Ünal, burada semazenleri sema yaparlarken görünce içinde oluşan manevi duygulardan dolayı semazen olmaya karar verir. Babasının da yardımıyla hocası Nuri Yılmaz’dan 6 ay eğitim alan Ünal, 1998 yılında, 14 yaşında iken, Hazreti Mevlana’nın 725. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus etkinliklerinde ilk kez semazen olarak görev alır. O günden bu yana 22 yıldır semazenlik yapan Ünal, misafir semazen olarak yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen birçok etkinlikte de yer alıyor.

Sema yaparken huzur bulduğunu ifade eden Ünal, “Tasavvuf musikisi eşliğinde sema yapmak insana huzur veriyor. Sema anında o manevi atmosferin içinde yer almak anlatılmaz bir duygu. Sema bize insanlara karşı hoşgörülü olmayı, sevgide bulunmayı, kötülüklerden uzaklaşmayı, en başta Allah'a yakınlaşmayı öğretiyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Anahtar Kelimeler: Sema”da Huzur Buluyorkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu