Acil Tedbir Alınmazsa Beyşehir Gölü Kuruyacak

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Beyşehir Gölündeki tehlikeyi yeniden gündeme taşıdı.

09.12.2019 12:41, 1 yıl önce eklendi.
Acil Tedbir Alınmazsa Beyşehir Gölü Kuruyacak

Daha öncesinde Beyşehir Gölündeki suyun azalması ve gölün kurumasına karşı tedbirler alınmasa ilişkin araştırma önergesi veren Yokuş, gerek Basın toplantıları düzenleyerek, gerekse Genel Kurulda Beyşehir Gölünü sıklıkla gündeme taşımaya devam ediyor. Yokuş, geçtiğimiz hafta da Beyşehir Gölünün kurumasına ilişkin Genel Kurulda söz alarak, şu ifadelere yer verdi.

Yokuş, “Eğirdir Gölü'ne tabandan bağlı olan Beyşehir Gölü, son yirmi yılda tam 112 kilometre küçülmüştür. Bilim adamları gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde Beyşehir Gölü'nün yirmi yıl sonra kuruyacağını ifade etmektedirler. Göl sularının yoğun sulamalar nedeniyle boşaltılması gölde bulunan bazı endemik balıkların da yok olmasına sebep olmuştur. Yine son yirmi yılda göldeki ortalama su derinliği 26 metreden, maalesef, 5,5 metreye düşmüştür.”

GÖLLERİMİZ KİRLENİYOR, CANLILAR YOK OLUYOR

“Beyşehir Gölü'nü besleyen ırmak ve derelerin üzerine göletler yapılmış, göl sığlaştırılmıştır. Gölün etrafındaki tüm yerleşim birimleri kirli sularla gölü beslemektedir. Ne yazık ki bu sıkıntı Konya'mızın her yerinde vardır. Bin köy ve kasabası olan, Türkiye'nin en büyük vilayeti olan Konya'mızın köy ve kasabalarında, hatta 3 tane ilçemizde arıtma tesisi yoktur, kanalizasyonları, maalesef, dere ırmak, göl ve göletlere akmaktadır.”

YÜZYILDA BİR OLUŞAN GÖLLERİMİZ KURUYOR

“Konya'mızda bugüne kadar gerekli tedbirler alınmadığı için ne yazık ki birçok gölümüz kurumuştur. Kuruyan göllerimizi sıralayacak olursak; Meke Gölü, Akşehir Gölü, Ereğli Sazlıkları, Çumra Sazlıkları, Hotamış Sazlığı, Uyuz Gölü, Suğla Gölü ve Ilgın Çavuşçu Gölü kurumuştur. Geçtiğimiz günlerde hatırlayacağınız üzere, Türkiye'nin gündeminde on iki bin yılda oluşmasından bahsedilen Dipsiz Göl'ün kuruması yer almıştı.  Bilim adamları diyorlar ki: "Kuruyan bir gölün tekrar eski hâline gelebilmesi için yüz yıl geçmesi lazım ki içinde tekrar canlı oluşabilsin yani bitki ve diğer canlılar oluşabilsin."

GÖLLER TEMİZLENECEKTİ, BAKAN SÖZÜNÜ TUTMADI

“Sayın Çevre Bakanımız 25 Şubat 2019'da Beyşehir'e mahalli seçim öncesinde, bir açılış töreni için geldiğinde, "Ben Çevre ve Şehircilik Bakanıyım, Konyalıyım, dolayısıyla Beyşehir Gölü kirli olamaz. Bakan yardımcımıza talimatımızı verdik. Büyükşehir Belediyesi Başkanımız ve Beyşehir Belediyesi Başkanımızla iş birliği içerisinde temizleme çalışmalarını başlatıyoruz." Şeklinde açıklama yapmıştı. Bu sözünden sonra tam dokuz ay geçti fakat hâlâ gölümüzün temizlenmesiyle alakalı hiçbir çalışma yapılmadı. Ne yazık ki suya yazılan yazılar gibi yazıldı gidildi.”

HÜKÜMET, BEYŞEHİR GÖLÜNE KARŞI TEDBİR ALMADI

“Her fırsatta Beyşehir Gölümüzün kurumasına karşı tedbirler alınması için çağrıda bulunuyorum. 01.11.2018 tarihinde Beyşehir Gölündeki suyun azalması ve gölün kurumasına karşı tedbirler alınması için araştırma önergesi verdim. TBMM çatısı altında basın toplantıları düzenleyerek Beyşehir Gölündeki tehlikenin boyutlarını kamuoyu ile paylaştım.Genel Kurul konuşmalarımda, görsel ve yazılı basında Beyşehir Gölünün kurumaya yüz tutmasını sıklıkla gündeme taşıdım. Hükümeti defalarca uyardım. Ancak aradan geçen zaman içerisinde hiçbir tedbir alınmadı.Konya Ovamızın göllerinin kurumasına artık göz yummayalım. Ülkeyi yönetenlere bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Başta Beyşehir Gölümüz olmak üzere tüm göllerimizin yok olmasının önüne geçmeli ve acil tedbirler alınmalıdır. Aksi halde hükümeti ve ülkeyi yönetenleri ne tarih affeder ne de yüce Türk milletimiz.”

Anahtar Kelimeler: GölBeyşehiraciltedbir

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat