Şener; İktidarın Ekonomiyi Düzeltmesi Mümkün Değildir

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında,

06.12.2019 15:18, 10 ay önce eklendi.
Şener; İktidarın Ekonomiyi Düzeltmesi Mümkün Değildir

iktidarın ekonomiyi düzeltmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Toplantıya, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, yaklaşık 1 buçuk yıldır Türkiye’nin ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek, “Ekonominin iyi gitmediği ülkemizde, en büyük sorumluluk iktidardadır. Yanlış politikaları yüzünden ekonomik kriz giderek derinleşiyor. Bir ülkenin ekonomik programının özünde bütçesi vardır. Maalesef 2018’in Ağustos ayından itibaren bir buçuk yıla yakın bir süredir ülke ekonomik krizin içerisindedir. Bu krizin sorumlusu hükümetin kendisidir. Uygulamış olduğu yanlış politikalar nedeniyle kriz devam ediyor. Hem tarım sektörü hem esnaf zor durumda. Pek çok sektörde daralma var ve sanayiciden dar gelirlilere varıncaya kadar bütün gelir grupları bir buçuk yıldır büyük sıkıntı içerisindedir. Krizin en önemli göstergelerinden birisi de ülkede hızlı bir şekilde artan işsizlik. 8 milyonun üzerinde işsiz var. Dolayısıyla korkunç bir geçim sıkıntısı vardır. Geleceğe umutla bakılamayan ülkemizde, çalışanların sayısının milyonlarca düştüğü bir durumdan bahsediyoruz. Bu tablo hükümetin 17 yıldır ekonomiyi yanlış yönetmesinden kaynaklanmakta. Üretim ve istihdamı teşvik etmediği için işsizliği artırmakta, düşük ücret politikasına yönlendirmektedir” dedi.

“HÜKÜMET, KRİZİN FATURASINI DAR GELİRLİYE KESİYOR”

Şener, gerçek ve resmi enflasyon arasındaki farkın her geçen gün arttığını söyleyerek, “2020 bütçesinde çiftçiye doğrudan tarım destekleri olarak ne kadar para veriliyor? 22 milyar. Kanunlara göre 46 miyar verilmesi lazım. Ama sadece Şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli diye verdikleri para 10 milyarın üzerinde, bir sonraki yıl 25 milyara yakın para ödeyecekler. Yani 2020 bütçesinde devlet özel iş birliği diye yapılan işlere ödeyecekleri para 2 milyon çiftçiye verilecek paradan daha fazla. Parayı yanlış toplayan, yanlış dağıtan, krizin faturasını sürekli dar gelirliye kesen bir hükümet vardır. Bunun en basit göstergesi enflasyon ile ilgilidir. Rakamları düşük göstermek, için ciddi bir çaba içerisindeler. Gerçek ve resmi enflasyon arasındaki fark her geçen gün açılmakta. Bunu krizin maliyetini memur, emeklilerin kamu işçilerine ve dar sabit gelirli kesimin üzerine yıkmak için yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“KÜRESEL REKABET GÜCÜMÜZÜ KAYBEDİYORUZ”

“Türkiye darda ve sıkıntıdadır” diyen Şener, “Yatırım bütçeleri sürekli azalmakta. Konya’nın en önemli yatırım beklediği yer tarımsal sulamadır. Bu konuyla ilgi olarak ciddi çaba harcamıyor. Ciddi bir proje geliştirip başlatamadılar. Bu hükümetin elinde ekonominin düzelmesi mümkün değildir. Türkiye küresel rekabet gücünü kaybetmekte. Biz CHP olarak bu hükümetten, bu iktidar anlayışından kurulmadan Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olacağına inanmıyoruz. Türkiye’nin en acil konusu mevcut hükümetten kurtulmaktır.”

 

 

Anahtar Kelimeler: Konya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat