Sahte Bal TBMM’ye Girdi

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında

21.11.2019 21:06, 11 ay önce eklendi.
Sahte Bal TBMM’ye Girdi

Gıda Terörüne ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yokuş,“Ülkemizde gıda sahteciliği adı altında yapılan gıda teröründe ciddi orandaki artışlar nedeniyle 5 Kasım Salı Günü İyi Parti grubu adına araştıra önergesi vermiştik. Ancak hepinizin bildiği gibi ne yazık ki halk sağlığını tehdit eden gıda önergemiz ret edilmişti.

Ülkemizde gün geçtikçe artan gıda sahtekârlığının taklit edilmesi ve üretilmesi, bir gıda ürününün yapısında bulunmayan özelliklere sahipmiş gibi veya başka bir ürünün bire bir aynısıymış gibi üreterek, tüketicileri yanıltmaktadır.Tükettiğimiz gıdaların büyük bir bölümünde gerek firmalar gerekse kişiler, merdiven altı taklit ve tağşiş gıdalar üreterek piyasaya sürüyor. Bu firmalar, ekonomik olarak, çıkar sağlamak amacıyla gıdaya yasa dışı müdahale ediyor. Tüketicileri yanıltıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın beslenmek için alıp tüketmiş oldukları bu ürünler, ne yazık ki gerçek besinli ürünler değildir.”

TÜKETİCİ NE YEDİĞİNİ BİLMİYOR

“Gıda ürünleri içinde hile yapılmayan ürün neredeyse yok gibi. Tarım ve Orman Bakanlığının verilerine göre, en çok hile yapılan ürün grubu, yüzde 35 ile peynir ve tereyağın başını çektiği süt ürünleridir. Daha sonra, yüzde 22 ile et, yüzde 13 ile Zeytinyağı, yüzde 11 ile katkı maddeleri, yüzde 10 oranında bal ve baharat ürünlerinde hile yapıldığı tespit edilmiştir.

Bu firmaların bizlere ne yedirdiklerini sıralıyorum: Yoğurda bitkisel yağ ve jelatin katılıyor. Bilindiği gibi Jelatin, domuzun deri veya kemiklerinin kaynatılmasıyla elde ediliyor.Tulum peynirine bitkisel yağ ve nişasta; Şekere tekstil boyası, yumuşak şekere domuz jelatini karıştırılıyor.Tavuk kemikleri öğütülüp salama katılıyor. İçtiğimiz çaylara, kimyasal renklendiriciler katılıyor. Dana etinden yapılmış sucuk diye satılan sucukların içine at, eşek ve kanatlı hayvan eti karıştırılıyor.

Dünya Tüketici Örgütü'ne (WCO) göre ekonomik büyüklüğü tüm dünyada 50 milyar dolar civarında olan hileli gıda sektörünün, Türkiye'deki büyüklüğü ise 10 milyar TL'yi aşıyor. Uluslararası Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütünün (OECD) hala 2019 yılı güncelliğini koruyan raporunda Türkiye’nin sahtecilik karnesi çok kötü durumdadır. Avrupa Birliğine sahte ürün ihraç etme potansiyelimiz 15 ülke arasında maalesef 3. Sıradayız.

2018 sonu itibarıyla Türkiye’de Gıda da kayıtlı ve onaylı işletme sayısı 674 bin 409.dur. Denetçi sayısı ise, sadece 6 bin 825’dir. Bu denetçilerin de 2 bin 250’si gıda mühendisidir. Bu denetçi sayısı ile sayıları yüzbinleri bulan işletmeler nasıl denetlenecek?

Halkın sağlığı ile oynayan firmalara, yılda en fazla bir kereye mahsus olmak üzere 22 bin 742 TL tutarına kadar ceza verilebiliyor. Bu ceza miktarı yetersiz kaldığı için firmalar, hileli gıda üretimini artırarak aralıksız sürdürüyorlar. Para cezalarının yetersizliği nedeniyle Bakanlığın kamuoyuna ifşa ettiği firmalar isim değiştirerek hileli üretimlerine devam ediyorlar.

Bu hususta Tüketici Dernekleri Federasyon Başkanı, “Hileli gıdaları üretip piyasaya süren firmaların ve şahısların bir kısmının sahtekarlık ve yüzsüzlükleri öyle bir noktaya gelmiştir ki, 21 kez ceza kesilip yine aynı suçu işleyen firma ve kişilere rastlanmaktadır. Bakanlık bu firmaları ancak 19 ay sonra kamuoyuna açıklıyor ve sadece 15 gün ilanda tutuyor.”  Diyerek açıklamada bulunmuştur. 

SAHTE BAL MECLİS’E GİRDİ

Son bir yılda hileli gıda üretimi yapan firma sayısı 3.5 kat artarak 173’ten 618’e, hileli ürün sayısının da dört kattan fazla artarak 282’den 1211’e yükselmiştir.  Dolayısıyla bu cezayı göze alarak üretimini sürdüren firmaların sayısı artarak devam ediyor. Şu andaki cezaların caydırıcı olmadığını ne yazık ki bu rakamlar bize gösteriyor. Diğer yandan şifa olarak tükettiğimiz, bal yerine glikoz ve mısır şurubu yani zehir yiyiyoruz. Geçtiğimiz ay kamuoyuna yansıyan bir haberde, hileli bal üreten bir kişiye 150TL para cezası verildiği yansımıştır.  Görüldüğü gibi cezaların hafifliği gıda terörünün artarak devam etmesine sebep olmaktadır. Sizlere bal konusunda bir örnek daha vermek istiyorum. Sahte bal Meclis’e de girdi.

Tarım Bakanlığının 12 Ekim 2019 tarihinde yayınladığı sahte gıda üreten firmalar listesinde Ankara Arıcılar Birliği Başkanı’nın sahibi olduğu firmanın da ismi yer aldı. Bakanlık Melis Arı Çiftliği adlı firmanın ürettiği Fer Bal’ın sahte olduğunu tespit etti. Bakınız bahsi geçen bu marka Meclis kantininde halen satılmaya devam ediyor. Buradan hareketle ürkücü gerçeğin önüne ne yazık ki geçemiyoruz. Bakanlık yapmış olduğu denetimleri yeteri kadar kamuoyuna açıklayamıyor. Bakanlığın bu husustaki eksikliğini de raflarda satılan ürünlerin toplatılmadığına şahit olarak görmekteyiz. İşletmelerve tüketiciler raflardan toplatılmayan bu hileli ürünleri tüketmeye devam ediyor.

Gıda terörünün önüne acilen geçmeli ve tedbirler almalıyız. Bakınız, bu işin artık şakası yoktur. Sizlerde bizler de, çocuklarımız da ne yediğimizi bilmiyoruz. Bu gıda terörü sadece muhalefet ve iktidar diye ayrım yapmıyor. Gıda terörü hepimizi sağlığından vuruyor. Bu konuda kamuoyuna yeterli bilgi akışını sağlamalıyız.”

HALK SAĞLIĞINI HİÇE SAYAN GIDA TERÖRİSTLERİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

“Gıda Sahteciliğin en aza indirilmesi ile cezaları caydırıcı hale getirmeli ve tüketicileri korumak zorundayız.Hileli gıda üretenler, tüketici sağlığını ciddi boyutta tehdit ettiğinden dolayı, Türk Ceza Kanununun da ağır yaptırımlar getirilecek yasal düzenleme yapılmalıdır. Hileli gıda üretenlere, “insan ölümüne neden olabilecek saldırı”suçu olarak tanımlanıp, ağır hapis cezası verilmelidir. Çünkü hileli gıdalar uzun vadede vücutta tedavisi mümkün olmayan kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

Yine hileli gıda üretenler, insan sağlığına zarar vermelerinden dolayı belirli bir süre ticaretten men edilmelidir ve sabıka kaydı tutulmalıdır. Kesinlikle bir daha gıda sektöründe üretim yapılmasına izin verilmemelidir. Bu izlenmeler eğer tüzel kişi ise firma yöneticileri, gerçek kişi ise şahsın kendisine ticaretten geçici süre men edilmelidir. Bu süre yasal bir düzenleme ile belirlenmelidir.Bununla birlikte ağır hapis cezaları, yasal düzenlemelerde yer almalıdır.

Hileli gıda üretenlerin takip ve kontrolü için, piyasa denetimi ve gözetimi yaygın ve etkin bir şekilde yapılmalıdır. Yetersiz olan denetmen sayısı, gerekli istihdam sağlanarak artırılmalıdır. Denetimler, merkezi ve yerel yönetimlerin devreye girmesiyle koordineli olarak yapılmalıdır.Tüketicilerin ücretsiz yararlanabileceği tam donanımlı laboratuvarlar, yerel yönetimler nezdinde ve meslek odalarının denetiminde kurulmalıdır.Meclis’te okullarda vatandaşların alışveriş yaptığı her yerde taklit ve tağşiş ürünler raflardan toplatılmalıdır. Denetim birimleri kıyıda köşede kalan bütün bu ürünleri raflardan indirmelidir. 

 

Anahtar Kelimeler: sAHTEBALKONYAFAHRETTİN yOKUŞ

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat