Atatürk Konyalıdır

Gazeteci Yazar İhsan Kayseri 81. Vefat yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün anlattı:

12.11.2019 10:15, 9 ay önce eklendi.
Atatürk Konyalıdır

Gazeteci Yazar İhsan Kayseri Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. ölüm yıldönümü vesilesiyle Bölge Yazma Eserleri Kütüphanesi Salonunda verdiği konferansta Atatürk’ün Konya hatıralarını anlattı.

MUSTAFA KEMAL KONYALIDIR

Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, Emekli Prof. Saim Sakaoğlu, eğitimci Muammer Tosun, yazar İsmail Detseli ve Muharrem Balatekin’in yanı sıra çok sayıda dinleyicinin katıldığı programda Kayseri, 38 yıl önce 1981 yılında Atatürk’ün Konya seyahatlerini kaleme aldığına vurgu yaparak; “Senaryo yazmıyorum. Olayları olduğu şekliyle anlatıyorum; Merhum Atatürk’e bir meclis konuşması sırasında bir milletvekili ‘Atam siz aslen nerelisiniz?’ diye sormuş, Gazi’de buna karşılık, ‘Biz aslen Konyalıyız, benim küçüklüğümde çok akrabamız vardı. Hatta orada halen akrabalarımız halen var’ diye cevap vermiştir” dedi.

MEVLEVİHANEDE BÜYÜDÜ

Mustafa Kemal’in Selanik’te geçen çocukluk yıllarına işaret eden Kayseri, Balkanlarda önemli Mevlevihaneler bulunmaktadır, Selanik’te bu şehirlerden biridir. Zübeyde Hanım, oğlunun evlerinin yakınında bulunan Mevlevihane’ye giderek burada eğitim almasını sağlamıştır. Selanik dışında okudu yıllarda da izne geldiğinde ilk işi Mevlevihane’yi ziyaret etmek olmuştur. Burada aldığı eğitim ve terbiye ile vatan ve millet sevgisiyle büyüyen Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyetini kurduktan sonra Konya ile yakından ilgilenmiş, sık sık ziyarete etmiştir” şeklinde konuştu.

ATATÜRK BATANAY’DAN KUR’AN ZİYAFETİ ALIRDI

Atatürk’ün İslam dinine de önemli hizmetleri olduğuna vurgu yapan Kayseri, “Atatürk bir gün gittiği camide hafız Ercüment Batanay’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinden çok etkilenir, beğenir. Yaveri vasıtasıyla yanına davet ettiği Batanay’ı taltif ederek, ‘Bundan sonra benim gittiğim camilere gelin, beraber Kur’an meşk edeceğiz’ demiştir. Bir müddet beraberce bu programları da icra etmişlerdir” diyerek sözlerini sürdürdü.

KONYA’YI 13 DEFA ZİYARET ETTİ

Atatürk’ün 13 defa ziyaretiyleKonya’yışereflendirdiğini anlatan Kayseri sözlerini şöyle sürdürdü: “Mustafa Kemal bir Konya ziyaretinde aslı Sadırlar olan ama Sedirler olarak telaffuz edilen mahallede Hacı Hüseyin ağa namında birinin evinde misafir olur. Hacı Hüseyin ağanın muhabbetinden çok hoşlanır ve ‘Amca ben sana baba diyebilirmiyim?’ der.Bunu duyan Hacı Hüseyin duygulanır mutlu olur ve ‘Tabi diyebilirsin, bende size oğlum diyebilirmiyim?’ der.Böylece aralarında kan bağı olmadan Hacı Hüseyin ve Mustafa Kemal baba-oğul olurlar.”

ADINLARA SEÇME HAKKININ KARARINI KONYA’DA VERDİ

Kayseri, Mustafa Kemal’in bir başka Konya ziyaretinde eşi Latife hanımla Hüseyin babaya misafir olduğunu ve bu misafirlik sırasında yaşanan hadise üzerine kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğini şu sözlerle dile getirdi:

“Hüseyin efendinin hanımı o Ata’ya ikram etmek için gün su böreği yapmış.Fakat ocakta pişirirken ‘altı yanmasın’ diye Hüseyin ağa hanımını sıkıştırmış.Bunu fark eden Latife Hanım içeri girip ‘Paşam siz kadınlara seçme seçilme hakkı vermiş olsaydınız Hüseyin baba hanımına kızıp azar etmeyecekti’ deyince orada kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin temeli atılmış oldu.”

NAMAZDA İHTİYARLARI DA DÜŞÜNÜN

Kayseri Fransızcanın yanında Farsça ve Arapça’yı da iyi bilen Mustafa Kemal’in bir seferinde Hüseyin Ağaya camiye gidip gitmediğini sorması üzerine yaşanan olayları da şöyle dile getirdi:

“Gazi Hüseyin amcaya, ‘Baba nasıl sağılığın nasıl, camiye gidebiliyor musun?’ diye sorar. Yaşlı adam mustariptir,‘Gidemiyorum oğul, hoca her sabah kırk sayfa kuran okuyor, ayakta durmayatakatim yetmiyor’ der.Bunun üzerine Atatürk o camiye gider ve imama ‘Siz her sabah kırk sayfa Kur’an mı okuyorsunuz?’ diye sorar. Hoca Efendi,‘Hayır Paşam, 40 ayet okuyup manasını veriyorum’ deyince Gazi sevinir,‘Çok güzel,fakat ihtiyar cemaati de düşünmelisin. Onların gücü yeteceği kadar okuyun’ der.

HİLAL-İ AHMET VE TÜRK OCAĞINI DA ZİYARET EDERDİ

Atatürk’ün Konya’da Hilal-i Ahmer cemiyetinde hanımlara yaptığı konuşmadan, esnaf ve tüccarları ile arasında geçen diyaloglardan örnekler veren Kayseri’den sonra, kendisine refakat eden Muharrem Balatekin, Atatürk’ün Balıkesir Zağanos Paşa Camiinde verdiği hutbenin tamamını okudu.

GÜNÜN ANISINA KUR’AN-I KERİM

Konferansın ardından Bölge Yazma Eserler Müdürü Bekir Şahin, günün anısına Kayseri’ye bir Kur’an-ı Kerim takdim etti. Katılımcıların toplu hatıra fotoğrafıyla program sona erdi.

Anahtar Kelimeler: AtatürkKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat