Endülüs Müziğinin Sultanı Konya’da Sahne Aldı

Hazreti Mevlana’nın 812'nci doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen

27.09.2019 10:22, 1 yıl önce eklendi.
Endülüs Müziğinin Sultanı Konya’da Sahne Aldı

"16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali" nin 5’inci gününde, Arap Endülüs Müziğinin önde gelen isimlerinden Cezayirli Nassima Chabane Konya’da sahne aldı.

Dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivallerinden biri olarak gösterilen Uluslararası Konya Müzik Festivali, çeşitli coğrafyalara ait mistik müziklerin buluşma noktası haline geldi. Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce bu yıl 16’ncısı düzenlenen festivale, TRT sanatçılarının yanı sıra 8 ülkeden sanatçı ve müzik toplulukları katılıyor.

Festivalin 5’inci gününde, Arap Endülüs müziği geleneğini enfes yorumları ve bu kadim sanatın korunmasındaki rolüyle tanınan Cezayirli Nassima Chabane, Konya’da sahne aldı. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda düzenlenen konsere, çok sayıda yerli ve yabancı turistin yanı sıra, Konya'da eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

“Tale-al Bedru Aleyna” Mest Etti

Chabane ve müzik gurubu, geleneksel Cezayir müziğinin yanı sıra Endülüs ve Sufi müziğin harmanladığı sahne performansıyla müzikseverlerden büyük beğeni topladı. Chabane’nin, ‘Tale-al Bedru Aleyna’ isimli ilahiyi seslendirdiği anda bazı müzikseverler gözyaşlarını tutamadı. Yer yer duygusal anların yaşandığı konserde, İslam coğrafyasında ayrı bir yeri olan ‘Çağrı’ filminin intro müziğinin ney dinletisi ise dinleyenleri mest etti. Allah’ın bana bahşettiği sesi onun yolunda kullanıyorum diyen Chabane, 7 yaşında başladığı müzik hayatında, ABD ve Kanada'nın yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerinde sahne aldı. Birçok orkestra ve müzik dernekleriyle de çalışan Chabane, bugün Avrupa'daki Arap Endülüs müziğinde önde gelen uzman olarak kabul ediliyor. Programın sonunda Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, festivale katılımlarından dolayı Chabane ve müzik grubuna teşekkür ederek çeşitli hediyeler takdim etti. Grup daha sonra mistik müzik selamı vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Festivale 8 Ülke Katıldı

Çeşitli ülkelerden sanatçı ve müzik topluluklarının katıldığı festivalde; 27 Eylül’de Sokratis Sinapoulos ve Derya Türkan (Yunanistan), 28 Eylül’de Jon Georg Balke (Norveç) ve 29 Eylül’de Akhmed Akhmedov (Rusya-Dağıstan) sahne alacak. 16. Mistik Müzik Festivali, 30 Eylül Pazartesi günü TRT’nin “Seher Yeli” özel konseri ile son bulacak. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda, saat 20.30’da başlayacak konserler ücretsiz olarak izlenebilecek.    

 

Anahtar Kelimeler: Endülüs Müziğininkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat