Turpak Enerji ile yüzde 25 daha fazla verim

Türkiye’de hayata geçirmeyi planladıkları ilk proje hakkında bilgi veren Altıkulaç, “İlk projemizi yakın bir tarihte hayata geçireceğiz.

29.08.2019 19:47, 6 ay önce eklendi.
Turpak Enerji ile yüzde  25 daha fazla verim

. Bu sistem ile yüzde 25 daha fazla verim alma imkanı var” dedi

Turpak Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Altıkulaç, uzun yıllar enerji sektöründe hizmet verdiğini belirterek yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Altıkulaç, “Bizim getirdiğimiz sistem Avrupa’da kullanılan bir sistemdir. Türkiye’de şuan da hala yok. Bu sisteme takip sistemi diyoruz. Direkler üzerinde raylı bir sistem olup, güneşin doğuşundan batışına kadar güneşi takip eden bir sistemden oluşuyor. Güneş panellerimiz Kore malı LG markasıdır. Bu markayı seçmemizin nedeni ise,  üst düzey verimlilik sağladığının yanında kaliteli ve ekonomik ömrü uzun olduğundan dolayı LG ile beraber çalışıyoruz” dedi.

“ÜLKE GENELİNDE FAALİYET İÇERİSİNDE”

2011 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet içerisinde olduklarını belirten Altıkulaç, projelerinin 2 aşamalı olduğunu belirterek sistemin henüz Türkiye’de olmadığını ve destekçilerinin olduğunu belirtti. Ülke genelinde faaliyet içerisinde olduklarını söyleyen Altıkulaç, “Türkiye’de görüştüğümüz ve çalıştığımız iller; Alanya, Antalya Aksaray,  İstanbul, Konya, Kastamonu, Nevşehir,  Manisa ve İzmir’den oluşuyor. Diğer taraftan bir ayağımızda Hollanda ve Avrupa’dadır. Avrupa da genelde görüştüğümüz ülkeler İtalya ve Almanya’dır. Bu sistem zaten Almanya kökenlidir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE İLK PROJE”

Türkiye’de hayata geçirmeyi planladıkları ilk proje hakkında bilgi veren Altıkulaç, “İlk projemizi yakın bir tarihte hayata geçireceğiz. Bu projemizden bahsedecek olursak; Karaman ili Ayrancı ilçe belediyesine 150 Kw'lık takip sistemi kuracağız. İnşallah bu proje Türkiye'de ilk projemiz olacaktır” diye konuştu.

“SİSTEM YÜZDE 25 DAHA VERİM SAĞLIYOR”

Erdinç Altıkulaç,  Türkiye’de kullanılan mevcut sistem ile Avrupa’da uygulanan sistem arasında bir takım farklar olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Birincisi kalite açısından bir fark var. İkincisi Türkiye’de bilinenler sabit sistemdir. Sabit sistemde montalanılıyor. Paneller bir yöne montalanmış bir şekilde kalıyor. Bizim sistem güneşi takip ettiği için diğer sistemlerden yüzde 25 daha verim sağlıyor. Ayrıca yaptığımız sistemin 25 yıl garantisi var ve sistemin arkasındayız. Bakımı da kendimiz yapıyoruz. Hollanda da yıllık güneş saati aşağı yukarı 900 saat. Konya’da yıllık güneş saati 2 bin 800 saattir. Otomatikman Hollanda da sistem kendini 15 senede amorti ederken,  burada 3-4 senede amorti ediyorsunuz. Müşterilerimiz sistem ve uygulanışı hakkında bize hiçbir danışma ücreti ödemeden bilgi alabiliyor” diye konuştu.

“PİYASADAKİ EN KALİTELİ SİSTEM”

Proje Mühendisi Ramazan Oran Bey ise sistemle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bizim sistemi diğer sistemlerden değişik kılan en büyük noktası arazi konusunda karımız oluyor.  Genelde 1 megavat 16 bin metrekare üzerine kurulurken, biz aynı 1 megavatı 10 bin metrekare üzerine kurup, bunun üzerinden en azından yüzde 25 daha fazla üretim sağlıyoruz. Sistemimizde özelliklerinin en önemlisi şuanda belki piyasada en kaliteli sistemlerden birisi olmasıdır. Bunu LG güneş panelleriyle kombine ettiğimiz içinde en güzel servisi en iyi üretimi sunabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SİSTEMİN PATENTİ VAR”

Sistemlerinin patenti olduğu kaydeden Oran, “Sistemimiz ortağım ile kendim tarafımdan dizayn edildiği için bunun üzerinde patentimizde var. Tabi ki bu sisteme benzeyen bir sistem Almanya’da yapılmıştı. Ama yine de fazla geliştirmeyip bırakılmıştır. Bu sistemi alıp geliştirip,  düzeltip daha güzel bir sistem yaptık. Bunun nedeni de Avrupa’daki gördüğümüz şeylerin Türkiye on katını hak ettiği için vatanımıza, milletimize faydalı olsun diye bunu Türkiye’de kullanmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Oran en kısa zamanda Karaman-Ayrancı bölgesindeki projeye başlayacaklarını ve sonraki süreçte de Konya'da bir bayilik açmayı hedeflediklerini söyledi.  

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat