Büyük Sürgün 155’nci Yılında Anıldı

Kafkasya’dan yerli halkın sürgün edilişinin 155. yılı nedeniyle, Ertuğrul Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma

24.05.2019 13:46, 4 ay önce eklendi.
Büyük Sürgün 155’nci Yılında Anıldı

ve Dayanışma Derneği ile Konya Çerkez Derneği ortaklaşa bir program düzenledi. Anma programına Sarayönü İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Sabırlı,İlçe Belediye Başkan Yardımcısı H.Hüseyin Tos, dernek yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen Programda kısa bir konuşma yapan Ertuğrul Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki yıldız, davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti. 21 Mayıs 1864 yılında Soçi yakınlarında yaşanan son savaş sonrası Rusya, Kafkasya’nın bazı bölgelerinde işgalin tamamlandığını ilan etmesinin ardından yerli halkın büyük bir kısmı yaklaşık 1,5 milyon insan çok kısa bir süre içerisinde anayurdundan o yıllarda zor koşullar içerisinde sürgün edildiğini dile getiren Zeki Yıldız, “Yüzbinlerce insan sürgün yollarında ve yerleşim bölgelerinde hastalık ve açlıktan hayatını kaybetti. İşte bu nedenle 21 Mayıs Abhazya Cumhuriyeti, Adige Cumhuriyeti, ve Kabardey Balkar Cumhuriyeti tarafından soykırım ve sürgün anma günü olarak ilan edildi” dedi.  Kafkasya’da olduğu gibi Türkiye’de de her yıl 21 Mayıs’ta soykırım ve sürgün yıllarında kaybettikleri yakınları için bir araya geldiklerini ifade eden Dernek Başkanı Yıldız, 155’nci yıl dönümünde Büyük Kafkas Sürgününde hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyoruz dedi.

Anahtar Kelimeler: Büyüksürgünanma

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim Dinar Sürücü Kursu