Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik, Federasyon Faaliyetlerini Anlattı

Türk Federasyonu ve bu federasyon dışındaki vakıfların amaçlarını anlatan Hollanda Türk Federasyonu Başkanı

26.04.2019 11:19, 1 yıl önce eklendi.
Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik, Federasyon Faaliyetlerini Anlattı

Murat Gedik, 45 yıldır faaliyette olduklarını belirterek amaçlarını anlattı.

Türk  federasyonu tarihinin, ülkeye ilk gelen vatandaşlarla var olduğunu söyleyen Türk Hollanda Federasyonu Başkanı Murat Gedik, “1974’lerde Hollanda Türk Federasyonu olarak değilse de farklı isimlerde kurulduk.  Ülkücü işçiler derneği gibi, Ülkücü İsçiler Birliği gibi. O zaman ki kuruluş amacı daha çok siyasi amacıdır. Türkiye’de ki kargaşada var olan Türkiye’nin bölünmemesi ve birliği için mücadele eden ülkücü dünya görüsünü ve Merhum Başbuğumuz Alpaslan Türkeş' in direktif ve talimatları ile temelleri o zaman atılmıştır. Mevcut yapısını 1992 de almıştır. Ondan önce 1 2 defa Federasyon girişimlerinde bulunulmuştur” dedi

Türk Federasyonumuzun dışında bizim bir Hilal Vakfının bulunduğunu belirten Gedik, yardim faaliyetlerinin Irak ve Suriye Türkmenlerine yönelik olduğunu ifade ederek hedeflerini şöyle dile getirdi; “Dünya varolduğu müddetçe ecdadımızın da buyurmuş olduğu gibi Gökyüzü çökmedikçe, alttaki yagiz  yer delinmediği müddetçe buralarda Türk varlığını yaşatmaktır. Burada elbette Dil' in çok büyük etkisi var. Türk gençliğinin Türk diline hakim olması için hemen hemen bütün teşkilatlarımızda Türkçe dil dersleri verilmektedir. Bazılarında yüksek seviyede katilim var ve profesyonel öğretmenler tarafından verilmektedir. Bu derslerin yani sıra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri verilmektedir” diye konuştu.

Hollanda'da yasayan Türklerin sorunlarını da dile getiren Gedik, “450 binin üzerinde Türk kökenli vatandaşımız  yasamaktadır. Bireysel olarak elbette herkesin kendine Gore sorunları dertleri vardır. Sosyo ve Ekonomik sorunlar her zaman her yerde vardır. Bunların başlıcasın yozlaşma, Türk kültüründen uzak kalma, diğer taraftan halen belli olmamada Irkçılığın ve tarafgirliğin yaşatılması gibi konularla mücadelemiz vardır . Bunun yanı sıra Türk toplumunda halen vasıfsız bir kesim var, zaman zaman iş bulmakta zorlanıyorlar, is bulmalarda ağır ve düşük ücretli isler gibi belli başlı sorunlar vardır” diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye’ye mesaj gönderen Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik, “Simdi bir kere Türkiye bizim elimiz, ayağımız, kulağımız, vatanimiz ve büyük sevdamızdır. Cenab-i ALLAH ülkemizin ayagina tas deştirmesin inşallah. Biz Avrupa Türklüğü olarak, gurbetçi olarak gelenlerin evlatlarıyız, artik gurbetçilik kalktı. Biz Türk Federasyonu olarak Avrupa Türklüğü diye hitap ediyoruz.  Yeryuzunde nerede bir Turk varsa nasıl onlar coğrafi isimleri ile isimlendirildiyse mesela Doğu Türkistan Türklüğü, Kafkas Türklüğü, Bati Trakya Türkleri gibi bizde Avrupa Türklüğü diye isimlendiriyoruz. Diğer soydaşlarımız gibi elbette bizde güçlü bir Türkiye’nin sağlam zemin üzerinden hareket eden  bir Türkiye'nin varolması için bizde elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Gerekirse Avrupa Türkü heba edilebilir ama Türk Devleti heba edilemez. Bakin örneğin Suriye ve Irak Türkmenlerine tek hedefleri Türkiye' ye gelmek ve  güvendikleri tek yer Türkiye' dir. Dileğimiz o dur ki Terkiyenin bir an önce fabrika ayarlarına donup yani Gazi Mustafa Kemal ATATURK' un kurmuş olduğu fikri bazdaki o Devlet anlayışını kavramasıdır. 15 Temmuz dan sonra bu doğrultuda gittiğini görmekteyiz. Buradan Türkiye' ye selamlarımızı iletiyorum. Cenab-i ALLAH Türk Devletinin ve Türk Milletinin yar ve yardımcısı olsun. Devletimize zeval vermesin. Dualarımız ve dileklerimiz Devletimiz, milletimiz ve Ülkemiz içindir. Kucak dolusu selam ve sevgilerimizi yolluyorum” açıklamalarında bulundu.

MURAT GEDİK KİMDİR?

Ben Murat Gedik 1973 Nijmegen/Hollanda doğumluyum. Aslen Kaman/Kırşehir iyim. Türkiye' de ikametgahım Ankara. Evliyim 4 cocuk babasıyım. iktisat İsletme mezunuyum. Özel bir şirkette Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Teşkilatlarda 16 yasından beri içindeyim. Hollanda Türk Federasyonuna bağlı Nijmegen Türk Kültür Merkezcin kurucularından ve başkanlarındandır.  

Anahtar Kelimeler: Murat GedikHollanda

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat