Hayatın Öncelik Yayanın Uygulaması Konya’da Da Başladı

İçişleri Bakanlığınca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilen

06.02.2019 19:59, 7 ay önce eklendi.
Hayatın Öncelik Yayanın Uygulaması Konya’da Da Başladı

2019 yılında uygulamalar Konya’da da başladı. Uygulanmaya başlayan yeni düzenlemeyle artık okul önlerinde, okul geçişlerinde veya yaya geçişlerinde eğer bir polis ya da işaret olmasa dahi oralar yaya geçidi olarak işaretlenmiş ise araçların durmaları gerekiyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından, "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi. Bu kapsamda ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya başlatılırken, Konya'da Anıt Kavşağında trafik uygulaması ve program düzenlendi. Düzenlenen programda konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdal, "81 il ve ilçelerinde valilerimiz, kaymakamlarımız İçişleri Bakanlığı olarak bütün unsurlarımızla 6 Şubat Günü'nü bir toplumsal eylem haline getirmek istiyoruz. Daha doğrusu getirmek için sahadayız. Bu eylemin amacı, Türkiye’nin terör kadar, belki yoksulluk kadar daha önemli olan sorunu trafik sorunu. Yılda çok büyük sayıda hayatını kaybeden vatandaşımız var, maddi kaybımız var, 300 binin üzerinde yaralı ve sakat kalan vatandaşlarımız. Bu istikamette bir duyarlılık oluşturmak, farkındalık oluşturmak için ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla bir eylem planladık ve o çerçevede sokaktayız. 2019 yılını da yaya öncelikli bir trafik yılı olarak ifade edip bu eylemleri belirli frekanslarda belirli periyotlarda da sürdürmeye devam edeceğiz. Buradaki amacımız, bir farkındalık oluşturmak, duyarlılık oluşturmak ve bir algı oluşturmaktır. Trafiğin ülkenin çok önemli bir sorunu olduğunu, trafik kazalarının çok büyük kayıplar oluşturduğunu kamuoyuyla paylaşmaktır. Rakamını bile ifade etmekte ürktüğümüz, çekindiğimiz çok yüksek bir kaybımız var. 10 bine yakın vatandaşımız 1 yılda trafikte hayatını kaybediyor. Bu önemli sorunu hep beraber yüksek bir duyarlılıkla kucaklamak, sahiplenmek ve o konuyu bir bilinç haline getirip bu alanda daha titiz ve dikkatli olmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: Yaya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim Dinar Sürücü Kursu