Yokuş Şarbon Hastalığı Tazminatlı Hastalıklar Kapsamına Alınmalı

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Hayvan üreticilerinin yükünü hafifletecek

24.11.2018 17:28, 6 ay önce eklendi.
Yokuş Şarbon Hastalığı Tazminatlı Hastalıklar Kapsamına Alınmalı

ve halkın güvenli gıdaya ulaşmasını sağlayacak kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu. Yokuş “Ülkemizde son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Şarbon hastalığı, kırmızı et üreten besiciliğimizi ve vatandaşlarımızı oldukça tedirgin etmektedir. Şarbon hastalığı, bilinenin aksine sadece yurt dışından ithal edilen hayvanlarda değil, aynı zamanda ülkemizde de sıklıkla rastladığımız bir hastalık türüdür. Şarbon salgın bir hastalık türüdür ve önemli bir sağlık sorunudur. Şarbon hayvandan insana bulaşan ve ölümlere sebep olmaktadır.” Diyerek Türkiye’nin 16 yıldır yanlış uygulanan Tarım ve Hayvancılık politikaları sonucunda kendi kendine yeten ülke konumundan çıktığını, hayvanı ve samanı bile ithal eden bir pozisyona düştüğünü belirterek,

“Yerli üreticilerimizin yaşadığı bu zorluğun yanında ithal olarak piyasaya sunulan hayvan ve etler ile haksız bir rekabete maruz kalmıştır.  Hayvancılıkla uğraşan besicilerimizin birçoğu, şarbon hastalığı tazminat kapsamı dışında tutulduğu için, hayvanlarda görülen şarbon hastalığını saklamaktadır. Uzun yıllar besledikleri hayvanların hastalık tespitinden sonra imha edilmesi hayvancılıkla uğraşanları ciddi anlamda maddi zararlara uğratmaktadır.

Yerli kırmızı et üretiminde şarbon hastalığı çıkan hayvanların kaçak kesimini engellemek,  insan ve hayvan sağlığını tehdit altından kurtarmak amacıyla şarbonun tazminatlı hastalıklar kapsamında kanunlaşması gerekmektedir. Sağlıklı hayvan gıdaya, sağlıklı gıda da insanlara ulaşabildikçe, sağlıklı toplum oluşacaktır. İnsan hayatının aynı zamanda hayvan sağlığının ikincil mevzuat ile değiştirilemeyecek kadar değerlidir.

Kanunlar insan sağlığı ve hayvan sağlığını korumalıdır. Hastalıklarla mücadele kapsamında, halk sağlığı ve gıda güvenliği açısından Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar yetersiz kalmaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda, güvenli gıdayı halka ulaştırabilmek ve halk sağlığını korumak, yerli kırmızı et üreticilerimizin zararlarının karşılanması adına ölümcül bir hastalık olan şarbonun yanı sıra Yönetmelik ile düzenlenmiş olan diğer tazminatlı hastalıkların da “ç)  Şarbon, ruam, sığır tüberkülozu, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, sığır vebası, Afrika at vebası, kuş gribi, kuduz, sığırların nodülerekzantemi, şap, scrapie ve sığırların süngerimsi beyin (BSE) hastalıklarından dolayı  ) kanunlaşması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdim.”

Anahtar Kelimeler: ŞarbonKonyaFahrettin Yokuş

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa