Yokuş Cezaevi Çalışanları Emeklerinin Karşılığını Alamıyorlar

TBMM İnsan haklarını inceleme komisyonu üyesi Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Komisyona bilgi vermek üzere gelen

16.11.2018 19:36, 7 ay önce eklendi.
Yokuş Cezaevi Çalışanları Emeklerinin Karşılığını Alamıyorlar

Ceza Tevfik Evleri Genel Müdürü ve yardımcılarının hazır bulunduğu toplantıda Cezaevi çalışanlarının sorunlarını gündeme getirdi. Yokuş komisyon toplantısında;

“ Türkiye'mizin en önemli meselelerinden biri cezaevi konusu. Cezaevlerimiz çok yoğun, insanlarımızla dolu ve her geçen gün de sizin de ifade ettiğiniz gibi artıyor. Ve devletimiz durmadan cezaevi yapıyor ama yetiştiremiyor, şu anda pek çok cezaevinde de maalesef yatak kapasitelerinin çok üstünde insanların yattığı şeklinde bize bilgiler geliyor. Elbette burada cezaevindeki mahkûmlarımızın sorunları genişçe tartışılacak.

CEZAEVİ ÇALIŞANLARI SORUNLARI İLE BAŞBAŞA BIRAKILMIŞTIR.

Ben özellikle cezaevi çalışanlarıyla ilgili bazı hususları paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi, cezaevlerimizde 61 bin civarında çalışanımız var. Aslında bu çalışanlarımızın kahir ekseriyeti diğer mahkûmlardan çok da farkı olmayan, mesai mefhumu olmadan çalıştırılan, çoğunluğu günde on iki saat mahkûmlarla beraber kalan ceza tevkifevleri çalışanları. Tabii, bu insanları fazla mesaileri yok, sendika kurma, örgütlenme hakları yok, bayramlarda bayram yapmaları çok zor, can güvenlikleri ise başka bir sorun. Burada not olarak alın da bize de verin, her yıl cezaevi personeli dışarıda kaç defa saldırıya uğruyor ya da içeride ne kadar saldırıya uğruyor, bunların da değerlendirilmesi lazım. Çünkü cezaevi mahkûmlarımızın sorunlarını çözelim derken önce çalışanlarımızın sorunları da çözmemiz lazım.

CEZAEVİ ÇALIŞANLARI GÜVENLİK HİZMETLERİ SINIFINA GEÇİRİLMELİ

Yokuş, sözlerinin devamında “Cezaevi çalışanlarına moral eğitimi veriyor muyuz? Cezaevi çalışanlarının yıllarca talep ettiği genel idare hizmetleri sınıfı yerine güvenlik hizmetleri sınıfına geçirmeyi düşünüyor muyuz? Acaba bu konuda bir çalışma var mı? Diyerek cezaevinde ne kadar ağır şartlar altında çalışıldığının altını çizdi.

Yokuş’un komisyonda ifade ettiği diğer hususlarda “İş yurtlarından kâr payı olarak çalışanlara dağıtılan bir miktar ücretler var. Acaba o tüm personele niye dağıtılmaz, neden ayrımcılık yapılır?

Şimdi, bu çalışanlar diyorlar ki: "Aldığımız ücretlerle yaptığımız iş orantılı değil yani ekonomik olarak da sıkıntıdayız." Gerçi ülkemizde şu var: Bu kadar işsizin olduğu yerde iş bulduğuna şükret derler ama cezaevi şartlarında çalışmanın da çok kolay olmadığını buradaki heyetin hepsinin kabul edeceği bir gerçek. Bunların can güvenliğinin yanında aile bütünlüğü sorunlu. "Bize kız verilmiyor." diyen gardiyan daha doğrusu infaz memurlarımız var yani evlenmekte bile, kız verilmesinde bile sorun yaşanıyor. Önce bana göre, ya da paralel olarak hem mahkûmların sorunları hem çalışanların sorunları Genel Müdürlüğümüzce yan yana getirilmeli, bu Meclise taşınmalı diye düşünüyorum.” Şeklinde ifade etti.

Konya Milletvekili Yokuş, Konya’da bulunan Konya Kapalı Cezaevinde 550 kapasite olduğunu ancak şu anda 1.600 kişinin yattığını kendisine iletildiğini ve bu durumun doğruluk payının olup olmadığını Komisyona katılanCeza ve Tevkifevleri Genel Müdürüne sordu.

Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, Konya’da kapasitenin 700 ama mevcudun 1.689 olduğunu doğrulayarak, yeni bir ceza infaz kurumları inşa etmek istediklerini ancak ihalenin iptal olduğunu, ekonomik durum dolayısıyla biraz ertelendiğini ama inşaatların devam ettiğini söyledi.

 

 

Anahtar Kelimeler: CezaeviFahrettin Yokuuşkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa