Yokuş’tan %15 Gübre Müjdesine Tepki

Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, son dönemlerde artış gösteren gübre ve tarım girdilerinin fiyatlarına ilişkin

27.09.2018 16:45, 9 ay önce eklendi.
Yokuş’tan %15 Gübre Müjdesine Tepki

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması için Meclis Başkalığına soru önergesi verdi. Çiftçilerin üretim yapabilmesinin en önemli girdisi olan gübre fiyatlarının artışından sonra çiftçilere “Müjde” başlığı ile %15 oranında yapılması planlanan indirime tepki gösteren Yokuş;

“Tarım üretiminde kullanılan, Tarım ve Orman Bakanlığının Bitkisel Üretim Müdürlüğüne göre;

2017 yılında bir ton fiyatı 617 TL olan %21 amonyum sülfat gübresinin piyasa fiyatı 1.400 TL olarak % 127 oranında zamlanmış durumdadır.

DAP gübresinin bir tonu 2017 yılında 1.493 TL iken, son zamlar ile 3.200 TL olarak  % 114 oranında zamlanmıştır.

20.20.0 gübresinin 2017 yılında bir tonu 1.009 TL iken, son zamlarla birlikte 2.160 TL’ye çıkarak % 114 oranında zamlanmıştır.

Ürenin tonu ise, geçen yıl 1000 TL iken, şimdi 2.200 TL’ ye ulaşarak  % 120 zamlandı.

Bir yıl içinde gerçekleşen zam oranlarında da görüldüğü gibi, Hükümetin% 100 üzerinde artış gösteren gübre fiyatlarında “ %  15 indirim yapıyoruz müjdesi”  vermesi çiftçilerimizi rencide ederek, akıllarıyla alay ediyormuş gibi bir durumdur. Tabiri caizse yırtık büyük ama yama küçük ya da kaşığın ucuyla verip kepçeyle almak durumudur.Ekonomik kriz nedeniyle çiftçinin ekim girdileri ortalama %70 arttığı halde, bu krizin yükünü hiçbir sorumluluğu olmayan çiftçilerin üzerine yıkmak adil değildir.

Tarım Kanununda “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynakları ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak GSMH’nın %1’den az olamaz” deniliyor. Bu yasalar doğrultusunda çiftçilerimizin daha fazla ekim yapmasını destekleyecek ve tarımı güçlendirecek uygulamalar yapılması gerekirken, Tarım ve Orman Bakanının müjde adında verdiği sözde gübre indirimi yağmur olsa kimsenin tarlasına yağmaz dedirtecek türdendir. ”

Anahtar Kelimeler: Gübrekonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa