Konya Sahipsiz Değildir !

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Kurban bayramının

25.09.2018 11:18, 9 ay önce eklendi.
Konya Sahipsiz Değildir !

1. Gününden itibaren Konya’daydı. Hemşerileriyle Meclis’in tatile girmesinin hemen ardından biraya gelen Yokuş, İlçe, köy ve kasabaları ziyaret ederek, seçim sürecinde vatandaşlara verdiği sözünü yerine getirdi. Konya’nın ve vatandaşların sorunlarını yerinde tespit ederek, Meclis’ee taşıyacak olan Yokuş’unbaşlıklar halindeki tespitleri;

KONYA SAHİPSİZ DEĞİLDİR !

TBMM’nin tatile girmesinden sonra Konyalı hemşerilerime, adaylığım sırasında bir söz vermiştim. “Seçimlerden sonra tekrar köyünüze, kasabanıza ve ilçelerinize geleceğim. Bu ziyaretlerim hem teşekkür ziyaretihem de vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek olacak” diye.

Bu bağlamda, seçim öncesiadaylığım sürecinde ziyaret etme imkanı bulduğum Konya'mızın, tüm ilçeleri ve bir kısım köy ve kasabalarını tekrar ziyaret ederek sözümü yerine getirdim. Gördüğüm manzara şudur ki; vatandaşlarımız aslında çok şey talep etmiyorlar.

"Seçtiklerimiz bizlerle ve yaşadığımız mahallelerle ilgilensin, Kamu ve Belediye hizmetlerinden eşit faydalanalım. Ayrımcılık Devlet Dairelerinde ve Belediyelerde yapılmasın, Ürettiğimizin, emeğimizin karşılığı verilsin. Çiftçilerin ve besicilerin elinden tutulsun. Tarım ürünlerinde “Taban Fiyat” uygulamaları yeniden gözden geçirilsin ki, tüm ürettiğimiz tarım ürünleri, taban fiyatlama kapsamına girsin.

Yaşadığımız ekonomik krizle birlikte Tarım ve Besicilikte, gübre ve yem başta olmak üzere, girdilerimiz ortalama yüzde 70 oranında arttı. Şu andagüzlük ekimlerimiz başlamak üzere.Bu yüksek girdilerle ekim yapamayız. Yapanlarımızise bir önceki yıla göre yarıya düşürecektir.

Aynı şekilde besicilikte de bu yüksek girdiler, hayvancılığımızı geriye götürecek. Hükümetimiz kriz nedeniyle yükselen girdilerimizi karşılasın ki, ekim yapabilelim, besiciliği sürdürebilelim" diyerek makul taleplerini dile getirdiler.

Mutlaka çiftçi ve besicilerimize varlıklarını sürdürebilmeleri için, bir cansuyu hibe yapılmalıdır.

Esnaflarımızda ekonomik kriz yüzünden "Sattığımız malın yerine, sattığımız fiyattan bile yenisini koyamıyoruz.Toptancılar fahiş fiyatla mal gönderiyor ya da “Yok” diyor.  Toptancıdan vadeli mal alamıyoruz. Çek ve senet kabul edilmiyor. Biz de Hükümetimizdenhaklı olarak yardım istiyoruz. Aksi durumda çoğumuz batacağız. " diyorlar.

Sanayici de aynı şekilde, yüksek döviz artışlarından mustarip. Konya'mızda birçok köklü firma ya iflas etti ya da iflasın eşiğine geldi.

BEYŞEHİR GÖLÜ, BURDUR GÖLÜ OLMASIN!

Türkiye'mizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölü adeta can çekişiyor!

İktidar, yıllarca bu güzel gölümüzü hoyratça kullanıyor.

Konya'mızın en önemli su kaynağı olan gölümüzün yasal su seviyesinin altına düşürülerek, tarım arazilerinin sulanması, bu güzel gölümüze en büyük ihanettir.Bu ihaneti gerçekleştiren sorumlulardan hesap sorulmalıdır. Beyşehir Gölümüz on yıllardır balıkçıların kopan ağlarında bulunan kurşunlar nedeniyle,ağır bir kirlilik yaşanmaktadır. Kanalizasyonlarında buraya akıtılması, bu kirliliği bir kat daha artırmaktadır. Vali bey başta olmak üzere DSİ, Çevre Müdürlüğü ve Beyşehir Belediyesi yetkililerini göreve çağırıyorum.

Bundan böyle gölle ilgili her yanlışlığın sorumlusu siz olacaksınız. İnancım odur ki,  Beyşehir halkı gölüne sahip çıkacaktır. 

 

KONYA'NIN EN BÜYÜK SORUNU SU

Konya havzamızda yeraltı su kaynaklarımız her yıl azalıyor. Yetersiz yağış alan tarım ve hayvancılık kenti Konya'mıza Göksu ve Beyşehir gölünden verilen su, ihtiyacın ancak sekizde birini karşılıyor.

Bugüne kadar Konya’mızda KOPprojesine yeterli kaynak aktarılamamış ve bu proje bitirilememiştir. Konya'mızın acilen Dicle -Fırat Havzasından her yıl 10 Milyar m3 suya ihtiyacı vardır. Bu projeye en kısa sürede başlanmalıdır. Aksi halde Konya'mız Tarım ve Hayvancılıkta daha da geriye gidecek, köylerden şehirlere göç daha da yoğun olarak gerçekleşecektir.

 

KONYA’NIN İKİNCİ BÜYÜK SORUNU KİRLİ SU VE SAĞLIKTIR!

Başta Çevre Bakanlığı olmak üzere, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Merkez İlçeler dışında kalan yaklaşık 1000 yerleşim birimine ihtiyacı olan hizmetleri götürememiştir.

İlçeler hariç, bin civarındaki köy ve kasabanın kanalizasyonları dere ( çaylara) akıtılmakta buradanda göl ve göletlere bu kirli sular karışmaktadır.

Başta besi hayvanları olmak üzere tüm ekili arazilerin su ihtiyacı, kirlenmiş olan bu göl ve göletlerden karşılanmaktadır. Bu nedenle halkımızın da sağlığı tehlikeye girmektedir.

Derelerden, göl ve göletlere akıtılan kanalizasyonların arıtmasından, Büyükşehir Belediyesi sorumlu olmasına rağmen görevini yapmamaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi, kaynaklarının önemli bir bölümünü “Belediyecilik” sorumluluğu dışındaki yerlere harcamaktadır. Büyükşehir Belediyesinin birinci derecede önceliği, halkın sağlığı olması gerekirken görevini yapmamaktadır.

Bine yakın yerleşim biriminin, kanalizasyonların arıtması yapılmazken, Belediyenin kaynaklarını “Millet Bahçelerine” harcaması tek kelime ile Konyalılara saygısızlıktır!

Anahtar Kelimeler: Fahrettin YkuşKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa