Darbeleri Önceden Bilirsek Önleriz

Konya Aydınlar Ocağı’nda darbeci subay Talât Aydemir’in hayatını ve darbeleri anlatan Dr. Öğretim Üyesi H. İbrahim Çelik,

06.09.2018 10:09, 10 ay önce eklendi.
Darbeleri Önceden Bilirsek Önleriz

 “Biz darbeleri bilir ve gelecek kuşaklara aktarırsak bir daha darbeler yaşamayız” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Eylül ayı Selçuklu Salı Sohbetleri’nin ilk haftasında, “İdam Edilişinin 55. Yılında Talat Aydemir ve Darbeler” konuşuldu.

NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İnkılap Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Çelik, Türkiye’de 1962 ve 63’te iki askeri darbe girişimlerine önderlik eden darbeci asker Kurmay Albay Talat Aydemir’in darbeci hayatından kesitler sunarak darbelerhakkında önemli bilgiler verdi. Konya İl Halk Kütüphanesi’ndegerçekleştirilen sohbette, darbeyi “Asker-sivil bürokrasinin devletin meşru/yasal yönetimine karşı çıkarlarını korumak için, anayasal yönetimi değiştirmek amacı ile hukuksuz güç kullanarak yönetimi değiştirme girişimi” olarak tanımlayan Dr. Öğretim Üyesi H.İbrahim Çelik, darbeci Albay Talât Aydemir’in iki kez başarısız darbe girişiminde bulunduğunu hatırlatarak “Biz darbeleri bilir ve gelecek kuşaklara aktarırsak bir daha darbeler yaşamayız” dedi.

“AYDEMİR: BEN İHTİLALCİYİM VE YİNE DARBE YAPARIM”

Darbeci subay Aydemir’in yargılandığı mahkemede; “sizi serbest bırakırsak evinizde çocuklarınızla birlikte geçirir misiniz?” sorusuna “Sizi yanlış buluyorum. Ben ihtilâlciyim. Yine darbe yaparım” cevabını verdiğini hatırlatan tarihçi Çelik, İngilizlerin Türkiye hakkında söylediği şu sözleri de hatırlattı: “İngilizler, Türkiye Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir. Jeopolitik durumu, yeraltı kaynakları ve dini mekânların bulunmasından dolayı iyi bir karakol olarak düşünülür.” Darbelerin Osmanlı’da, 1850’lerde batılı ülkelerin etkisiyle memnun olmayan yöneticileri değiştirme girişimiyle başladığına işaret eden Çelik, Genç Osman Vakâsı, Kabakcı Mustafa İsyanı ve 3. Selim ile Kuleli Vakâsı, Sultan Abdülhamid’in tahtan indirilmesi ve 31 Mart Ayaklanması ile Bâb-ı Âli Baskını’nın birer darbe olduğunu söyledi. Cumhuriyet döneminde 1950 seçimlerinde DP’nin iktidara gelmesiyle birlikte askerler arasında darbenin konuşulmaya başlandığına dikkati çeken Çelik, Menderes’in idamıyla sonuçlanan 27 Mayıs 1960 darbesinin de kendisine Millî Birlik Komitesi adını veren 37 düşük rütbeli subay tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

DARBELERDEN HALK MAGDUR OLDU

Talat Aydemir’in 1917 Bilecik doğumlu Çerkez bir aileye mensup olduğunu ifade eden Çelik, 1962’de başarısız bir darbe girişiminde bulunan Aydemir’in tutuklandığını belirterek hükümetin, darbecilerle olan mücadelesini radyo ile kazandığına değinerek “Nitekim Aydemir, “Mağlubiyetimin tek sebebi radyodur” dediğini hatırlattı. 21 Mayıs darbe kalkışmasında 8 ölü, 26 yaralının olduğunu kaydeden Çelik, bir aylık sıkıyönetim ilan edildiğini ve 7 Haziran 1963 – 5 Eylül 1963 tarihleri arasında yapılan duruşmalar sonucunda mahkemenin 7 idam, 30 müebbet cezası verdiğini belirterek “Harp Okulu iki yıl mezun vermiyor.  Öğrenciler okuldan atılıyor. Aydemir, Ankara Merkez Cezaevinde 5 Temmuz 1963 gecesi idam ediliyor. Aydemir’in son sözü ise mezar taşına “Harbiyeli aldanmaz” şeklinde yazılıyor. Hatıratım isimli kitabı ise YKY tarafından 2010 yılında yayınlandı” diye konuştu.

Çelik, 27 Mayıs 1960 darbesinde idamlar ve mahkûmiyetlerle birlikte on binlerce insanın ordudaki görevlerine son verilerek bütün Türkiye halkının mağdur edildiğini de söyledi.

 

 

Anahtar Kelimeler: DarbelerKonyaAydınlarOcağı

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa