Caretta Carettalar Denizle Buluştu

Antalya'nın dünyaca ünlü sahili Çıralı'da nesli tehlike altındaki caretta carettalar yumurtalarından çıkarak denizle buluşuyor.

15.08.2018 11:48, 12 ay önce eklendi.
Caretta Carettalar Denizle Buluştu

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, koruma altındaki caretta carettaların yumurtlama bölgelerinden olan Çıralı'da yeni çıkan yavrularının denizle bulaşmasını sağladı. Karaloğlu, vatandaşların sorusu üzerine bölgede betonlaşmanın mümkün olmadığını söyledi.

Kemer ilçesine bağlı tatil bölgesi Çıralı'nın dünyaca ünlü sahili, nesli tehlike altında kırmızı listede bulunan caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda sahilde geceleri ateş yakılıp kamp yapılması, eğlence partileri düzenlenmesi, araçlarla giriş yapılması ve ışıklandırma gibi nedenlerle yuva sayısı 140'lardan 74'e kadar geriledi.

Sabah saat 06.00 sıralarında Çıralı bölgesine gelen Vali Münir Karaloğlu, beraberinde Konyaaltı Kaymakamı ve Kemer Kaymakam vekili İbrahim Keklik, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil, Beydağları Sahil Milli Park Müdürü Erdem İsmetoğlu, Ulupınar Muhtarı Habip Altınkkaya, Ulupınar Çevre Koruma ve İşletme Kooperatifi Başkanı Bayram Kütle ve vatandaşlarla birlikte yumurtadan çıkması beklenen caretta caretta yuvalarının bulunduğu yere gitti. Burada, yuvadan çıkmayı başaramayan yavruları kurtarma çalışmasına katılan Karaloğlu, yaşayan yavruları kumun içinden çıkarınca çocuklar gibi sevindi.

Sayıları en son 150’ye ulaşarak rekor kıran yuvalarından çıkan yavruların çoğunluğunun canlı olmasına sevinen Karaloğlu’na, şu ana kadar yuvalardan çıkarak denize ulaşan yavru sayısının 5 bin 500’e ulaştığı bilgisi verildi. Sabahın erken saatinde caretta caretta’ları görmek üzere sahile gelen çocuklarla ilgilenen Vali Karaloğlu, Milli Parklar Müdürlüğünün hazırladığı resim defterlerini armağan etti.

Karaloğlu, sınırlı miktarda serbest bırakılan caretta caretta yavrusunun denize ulaşmasını da ilgiyle izledi.

Anahtar Kelimeler: Caretta CarettalarKonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa