İran, ABD’yi, Hürmüz boğazını kapatmakla tehdit etti

ABD ile söz savaşına giren İranlı liderler, ülkelerinin petrol ihracatının engellenmesi durumunda, ABD’yi, Hürmüz Boğazını kapatmakla

06.07.2018 11:53, 8 ay önce eklendi.
İran, ABD’yi, Hürmüz boğazını kapatmakla tehdit etti

tehdit etti. Tahran, aynı zamanda Avrupa Birliğinden nükleer anlaşmanın kurtarılması için daha iyi teklifler istediğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları Başkanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, şartların gerektirmesi halinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhaninin petrol konusundaki açıklamasının uygulanabileceğini söyledi. Muhammed Ali Caferi, “Hürmüz boğazından ya herkes faydalanır ya da hiç kimse” dedi. Caferi’nin açıklaması, ABD’nin Boğazın petrol tankerlerine açık olması sözünü verdi” açıklamasına cevap olarak geldi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM sözcüsü Bill Orben, basına yaptığı açıklamada, "ABD ve ortakları bölgeye istikrar sağlıyor ve güvenliği güçlendiriyor” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

İran’ın Hürmüz Boğazını kapatması durumunda ABD Deniz Kuvvetleri’nin tepkisinin ne olacağı şeklindeki bir soruya cevap Orben, "Uluslararası hukukun izin verdiği serbest deniz seyahati ve ticari hareketler için serbest deniz trafiğinin sağlamaya hazırız” ifadesini kullanmıştı.

Ruhani, ABD’nin dünyayı İran petrolünü ithal etmemeye ikna etmesi durumunda, körfez ülkelerinden dünya petrol ihracatının yüzde 40’ının yapıldığı Hürmüz Boğazı’nın kapatılması ihtimalini ilk kez dile getirdiği kaydedildi.

Anahtar Kelimeler: HürmüzBoğanABD

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa