Güneş ışınları kanser sebebi olabilir

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şubesi Genel Sekreteri Dr.Eyüp Çetin, yaz tatilinin başlaması ve yaygın olarak tercih ed

01.07.2018 17:48, 1 yıl önce eklendi.
Güneş ışınları kanser sebebi olabilir

deniz, güneş, kum tatili nedeniyle tatilcilere bazı tavsiyelerde bulundu. Özellikle güneşin yoğun olarak hissedildiği saatlerde güneş ışığının olumsuz etkilerine dikkat çeken açıklamada Dr.Eyüp Çetin şu bilgilere yer verdi:

“Güneşe uzun süre maruz kalınması, hücrelerin DNA’sını değiştirerek kansere yol açmaktadır. Ayrıca küresel ısınma ile birlikte, güneşin içerdiği ultraviyole ışınlarının artık daha zararlı olduğunu ve eskiye oranla daha fazla korunmak gerektiğini de vurgulamak gerekir. Günümüzde, güneşle çok fazla temasla bulunan kişilerde, derikanserineyakalanma oranının büyük ölçüde arttığı görülmektedir.

Güneşli günlerin bol olduğu ülkelerde daha fazla görülen cilt kanseri, en fazla orta yaşlarda ortaya çıkar. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, deri kanserlerinde de erken teşhis çok önemlidir. Bazal hücreli, Squamöz hücreli ve Melanoma olmak üzere 3 tür cilt kanseri tipi bulunmaktadır. Bunlar arasında en tehlikeli olanı Melanoma‘dır. Çoğunlukla vücuttaki benlerin neden olduğu bu kanser türü, ne yazık ki cildin altında kolayca yayılabilmektedir. Çoğunlukla da metastaz yaptığı organların neden olduğu sistemik şikayetlerle fark edilmektedir. Bu nedenle ciltte görülen en ufak bir olağan dışı değişikliğin, en kısa sürede kontrolden geçirilmesi gereklidir.”

Bazı gen ve fiziki özelliklere sahip kişilerin daha fazla risk altında olduğunu ifade eden Dr.Çetin, “sarı ve kızıl saça sahip olan, çilli, açık tenli kimseler güneşten daha çok etkilendiği için daha fazla risk altındadırlar. Ayrıca vücuttaki belirgin çillenme, ben oluşumları da tehlike sinyalleri verir. Ayrıca ailede deri kanseri öyküsü olması da, dikkatli olunmasını, dönem dönem kontrolden geçilmesini gerektirir. Güneşin fazla bulunduğu bölgelerde yaşayıp, tüm gününü güneş altında geçiren kişiler de, kapalı ortamlarda çalışan kişilere oranla daha fazla risk altındadır. Normal benlere göre daha büyük ve daha düzensiz benler ile güneş yanığına maruz kalmış ciltlerde kalıcı şekilde yerleşen cilt lezyonlarına sahip kişiler de dikkatli olmalıdırlar” dedi.

 

Cilt Kanserinin başlıca belirtilerinin tüm türlerde kendini renk değişimleri, döküntü veya yaralarla gösterdiğini,bu yaraların zamanla düzelse de, tekrar etme riskinin fazla olduğunu,vücutta görülen kırmızı, beyaz, mavi veya mavi- siyah lekeler, ayak parmakları veya bacakta mor kahverengi nodüller, yüz, kulak veya boyunda inci gibi şişlikler, göğüs veya sırtta düz, ten rengi veya kahverengi yara izine benzer lezyonlar; herhangi bir ben üzerinde görülen ve uzun süre iyileşmeyen yara, iltihaplı, kanamalı oluşumların en önemli belirtilerinden olduğunu ifade eden Dr.Eyüp Çetin, gözlük, şapka ve güneş kremi gibi koruyucuların özellikle risk gruplarındaki kişiler açısından önemine de vurgu yaptı.


Anahtar Kelimeler: ıŞINgÜNEŞKONYAKANSER

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim Dinar Sürücü Kursu