Yokuş’un Projeleri Konya’yı İhya Edecek

İyi Parti Konya 1.Sıra Milletvekili Adayı Fahrettin Yokuş, Kanal 42 ekranlarında Seçim Özel programında

22.06.2018 21:35, 9 ay önce eklendi.
Yokuş’un Projeleri Konya’yı İhya Edecek

Konya’nın en temel sorunlarını dile getirdi. İktidara gelmeleri halinde, Konya’yı Ulusal ve Uluslararası bir şehir haline getireceklerini belirtti.  Yokuş, dikkat çeken projelerinden birkaçını şöyle ifade etti.

“Tek başınabir Milletvekilielbette herşeyi yapamaz. Öncelikle bir Milletvekili, iyi bir ekip kurar. Konya’nın kasaba kasaba, ilçe ilçe, köy köy, semt semt sorunlarını çıkarıp fizibilite eder. Acil sorunları tespit eder. Örneğin, yol sorununu var diyelim. Derebucak’ta Tepearası yolu,4km 10 yıldır yapılmıyor. Bu neden kalmış, durumun araştırması yapılarak soruna çözüm bulunur.

Konya’nın en temel sorunu nedir? Sosyal yapısı,okur, yazar oranı, milli gelirden aldığı pay, ithalat ve ihracat oranı nelerdir? Bunları fizibilite eder. İstatistiklere göre şu anda Konya en gelişmiş il sıralamasında ilk 8 e girememiştir. Eskiden 7. Sırada yer alan Konya,şimdilerde 2. Grupta  ve 20. Sıraya kadar gerilemiş durumda. Konya 16 yıldır geriye gittiği gibi yerinde saymıştır.

KONYA’MIZ TURİZM KENTİ OLACAK

Konya’mız Mevlana başta olmak üzere, birçok tarihi ve kültürel zenginliği, doğa güzelliklerini içinde barındıran ender şehirlerimizden biridir. Ancak sadece dini turizm olarak Mevlana’yı ziyaret ederek şehrimizden ayrılıyorlar. Konya’ya yılda yaklaşık 500 bin yabancı turist, yerli turistle birlikte 2. 5 milyon turist geliyor. Sadece Mevlana’ yı görüp gidiyorlar. Konya, ana uğrak noktaları olmadığı için bir saat kalıp geri dönüş yapıyorlar. Tarihimizi ve doğamızı iyi anlattığımız takdirde belkide yılda sadece 3-4 milyon yabancı turist getirebiliriz.

Biz Konya’yı turizm kenti haline getirmek zorundayız. Turizmde söyle bir şey vardır. Bağlantı turizminin destinasyon yolu, yani uğrak noktaları. Örneğin Mevlana müzesinden başlanarak, Sille, Akyokuş üzerinden Derbent, oradan kayak merkezi Kızılören, Beyşehir Eflatun pınarı, Eşrefoğlu camii, Göl manzarası, Yaka manastır, Teknoloji merkezi Huğuluüzümlü gibi. Tabii bu yol güzargahına uygun başka ilçelerimizde yer alan tarihi yapıya göre 2. bir yol da eklenebilir.  Biz burada Din Turizmi, Doğa, Köy, Yayla ve Kültür turizmini birleştiriyoruz. Turizm alanında Konya’mızı kalkındıracağız.

KONYA’DA GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETECEĞİZ

Güneş enerjisinin elektrik üretime en uygun il Konya’dır. Bunu Konyalının yüzde 90 bilmiyor. Güneşten elektrik enerjisi üretmek için, iklimin çok sıcak olması gerekmiyor. Konya ilimize ilk sırada 92 mega voltluk izin verilmiş. Alanlarımız güneş enerjisine uygun olduğu için, hızlı birşekilde çalışmalarabaşlamamız lazım. Bizim en büyük ithalatımız enerji. Biz üretime geçtiğimiz zaman, enerji ihtiyacımızı karşılayacak ve parayı dışarıya harcamayacağız.

KONYA’YA LOBİ İHTİYACI

Konya’nın bir lobiye ihtiyacı var.  Konya’yı tanıtacak, heryerde itibarını artıracak, Konya’ya yatırım getirebilecek, Konyalılık biliciyle ulusal ve uluslararası alanlarda çalışacak ekipler gerekiyor. SadeceAnkara, İzmir vb. derneklerle bu iş olmaz. Öncelikle bu lobiyi Ankara’da oluşturacağız. Çünkü kaynak Ankara’da.

KADIN VE GENÇLERE YÖNELİK GİRİŞİMCİLİK MERKEZLERİ

Konya’daki kadınlarımız ve gençlerimiz için girişimcilik merkezleri kuracağız.

ENDÜSTRİ 4.0 KAPSAMINDA ROBOTİK KODLAMA ve STEM EĞİTİM MERKEZLERİ OLUŞTURMAK

-Mekatronik Atölyesi 3D3 Teknoloji Atölyesi

-Robotik Atölyesi

-Ahşap Tasarım Atölyesi

-Plastinasyon Atölyesi

-Renklerin Kimyası Atölyesi

-STEM- Matematik Aşkı Atölyesi

-Giyilebilir Teknolojiler Atölyesi

-Elektronik Atölyesi

-Kodlama Atölyesi

-Tasarla- Çalıştır Atölyesi

-3 Boyutlu Tasarım ve Üretim Atölyesi

-Origami ile Geometrik Cisimlere Yolculuk Atölyesi Kurulacaktır.

Yokuş, Konya’yı sadece kendine yeten değil, Ulusal ve Uluslararası zeminde de kazandıracak 28 maddeden oluşan projelerinin sadece birkaçını açıkladı.

Seçime birkaç gün kala hedeflerinin,  Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde,50+1 olduğunu da ifade eden Yokuş, İyi partiye yetki verildiği takdirde çok başarılı olacaklarını dile getirirdi.

 

 

Anahtar Kelimeler:

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa