DR. Mehmet Birekul’un Kandil Mesajı

Özel Ekol Koleji Müdürü DR. Mehmet Birekul yaptığı açıklamada bin aydan hayırlı olan bu gecede

11.06.2018 00:05, 12 ay önce eklendi.
DR. Mehmet Birekul’un Kandil Mesajı

İslam dininde bin aydan daha hayırlı kabul edilen Kadir Gecesi, ramazanın 27'inci gecesi olan bugün idrak edildi.

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul edilirken, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.

Kur'an-ı Kerim'de Kadir suresinde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."Her sene Rabbimizden bir bağış Rasulullah (S.A.V) efendimizden bir armağan gibi gelen bu mübarek geceye Kuran- ı Kerim bir müstakil sure tahsis ederek en güzel şekilde tasvirini yapmıştır:

“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.    O gece melekler ve ruh Rablerinin izniyle iner de iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur” (Kadr suresi 3-5. ayetler.)

Kadir gecesi mü’minlere bir ömürlük fırsat sunmaktadır. Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet ve umut kapısı olarak bahşettiği bu mübarek gece hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, işlediğimiz hatalara ve günahlara tövbe edip affı seven Rabbimizden bağışlanma dileme zamanıdır.

Kadir gecesini ancak Kuran-ı Kerim’in kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz. Kuran-ı Kerimin hak, hakikat, adalet ve takva ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecenin bir ömre bedel maneviyatından bir haz bir nasip alabiliriz.

Kadir gecesini idrak eden Müslümanlar olarak bilmeliyiz ki; dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mağdurların, zayıfların, zulme uğrayanların, mültecilerin, Kudüs’ün yaralarını sarmak için aziz şehitlerimizin emaneti olan ailelerine sahip çıkmak, toplumdaki yetimlere, yaşlılara, engellilere, ihtiyaç sahiplerine kısacası tüm dünyaya sevgi, merhamet ve iyilik taşımak gibi önemli bir vazifemiz vardır.dedi. kadir  geceniz hayırlı olsun

Anahtar Kelimeler: Dr.MehmetBirekulkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa