Altınay; Emlak Danışmanlık Yasası Çıktı

Gümrük ve Ticaret bakanlığından emlakçıların beklediği müjde geldi.

05.06.2018 22:29, 1 yıl önce eklendi.
Altınay; Emlak Danışmanlık Yasası Çıktı

Emlakçılık yapan on binlerce gayrimenkul danışmanı için beklenen Taşınmaz Ticareti hakkındaki kanun yönetmeliği,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihi ile Resmi Gazete'de yayımlandı. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile alım satım yapanlara ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.

Yürürlüge giren yasayı değerlendiren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihinde resmi gazete de yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik “ile önemli değişikliklere gidildi. Karar dün Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Yürürlüge giren kararda öne çıkan maddeleri şöyle sıralamaya biliriz.Emlak sektöründeki alım satım komisyonlarına yüzde 4 sınırı getirilirken, kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

Yönetmelikle taşınmazla ilgili danışmanlık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişilerle esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri, bunlara yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartlar yeniden belirlendi.

Buna göre, taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi.

Emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.

İşletmenin verdiği aracılık hizmeti sonucunda alıcı-satıcı ve kiracı-kiralayan ile işletme arasında sözleşme düzenlenecek. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4'ünden fazla olamayacak.Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

Bundan sonra kayıt dışı kimse emlakçılık yapamayacak. Korsan ve kaçak emlakçılık bu yasa ile tarihe karışmıştır.Yapanlara yaptırımlar ağır olacaktır.”dedi.

Anahtar Kelimeler: EmlakYasakonyaSedat Altınay

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim Dinar Sürücü Kursu