Ağbaba; “Şeker Vatandır. Vatan Satılamaz.

CHP Ilgın İlçe Başkanlığının Ilgın Şeker Fabrikası önünde düzenlediği ‘Şekerdir Vatandır. Vatan Satılamaz’

20.03.2018 16:32, 1 yıl önce eklendi.
Ağbaba; “Şeker Vatandır. Vatan Satılamaz.

konulu programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 14 şeker fabrikası kapanırsa sadece şeker fabrikaları kapanmayacak.  Şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerdeki 1570 köyün kapısına kilit vurulacak. Bu köylerin çiftçisi ve üreteci yok olacak ve üretim bitecek. Onun için biz Şeker Vatandır. Vatanda satılamaz diyoruz.”

Ilgın Şeker Fabrikasının önünde düzenlenen programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, PM Üyesi Semra Dinçer, PM Üyesi Bülent Ecevit Tatlıdil, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş,  İl Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe başkanları, Şeker-İş Sendikası Ilgın Şube Başkanı Yusuf Yazır, işçiler ve vatandaşlar katıldı.

Burada konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağababa şeker Fabrikalarının hem yerli hem de milli olduğundan dolayı satılamayacağını belirterek, “Özelleştirilip bir tane çalışan fabrika var mı? Yoktur. Burası da satılırsa binalar olacaktır. Özelleştirilen gelirler halkın cebine gitmiyor. Bu paralar millete küfreden ve sömürenlerin cebine gitti. 14 şeker fabrikası satılıp kapatılırsa tam tamına 1570 köyün kapısına kilit vurulacak. 1570 köyün çiftçisi üreticisi yok olacak ve üretim bitecek. Çeşitli ittifaklar kuruluyor. Bunun ismine Ankara da cumhur ittifakı deniyor. Aslında o ittifakın adı korku ittifakı, o ittifakın ismi koltuk ittifakıdır. Ankara'dan birileri kendi gelecekleri için korku ittifakı kurarken, dün biz Erzincan'da, Elazığ da, Tokat ta, Erzurum da bir ittifak kurduk. O ittifakta bütün siyasi partiler var. O ittifakın adı şeker ittifakıdır, o ittifakın adı vatan ittifakıdır. Buradan söylüyoruz. Vatanın, milletin çıkarı için, işçinin, çiftçinin çıkarı için her türlü ittifakta olacağımızı her türlü ittifakta bulunmaktan büyük onur duyacağımızı buradan söylüyorum, dost düşman duysun. Şeker fabrikaları özelleştirilirse Cargil zenginleşecektir. Oysa Türkiye Cargil’den büyüktür. Yerli ve millilikten bahsedenler bilmelidir ki, yerli ve milli olan şeker fabrikalarıdır. Onun içinde yerli ve milli olan şeker fabrikaları satılamaz. Halkımızla birlikte sattırmayacağız” dedi.

Şeker Fabrikaları Zarar Ettirmiyor

Şeker fabrikalarının zarar ettiriyor denmesi yalandır diyen Veli Ağbaba, “Şeker fabrikaları zarar ediyor diyorlar, külliyen yalan. Sarayın 13 günlük masrafı bu 14 fabrikanın iddia ettikleri zararı karşılıyor. Sarayın uçağının bir kanadı bu zararı karşılıyor. Şeker fabrikasını hükümet savunamıyor. Önce meşhur bir tane var ya jöleli sarayın başdanışmanı. Ne dedi Cumhurbaşkanımız bu satışı önleyecek. Ardından bir tanesi çıkıp bunu yalanladı. Ardından Tarım Bakanı Fakıbaba çıktı dedi ki biz bu şeker fabrikalarını almayı düşünüyoruz. Sonra başbakan öyle bir düşüncemiz yok dedi. Ardından meclis idari amiri Salim Uslu şeker fabrikalarının satılması doğru değildir dedi. Şahsen ben diyorum ki biz bu eylemi yaptığımız andan itibaren AK Parti milletvekilleriyle de görüşüyoruz. Bakmayın reislerinden korkuyorlar da buraya gelemiyorlar. AK Parti milletvekilleri de bu satışı istemiyorlar. Kafaları karışık. Anadolu çiftçisinin üç düşmanı var. Birincisi ABD, ikincisi NAŞ Şeker ve AK Partidir.  Ilgın şeker fabrikasından ekmek yiyen üretici, işçe ve nakliyeci ve ılgın halkı şeker fabrikalarının kapatılması kararını kışrı dik durmalıdır. Bizde onun için buradayız.”

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’ta, “Şeker vatandır. Vatan satılamaz kampanyası çerçevesinde buradayız. Öncelikle buraya gelip bize destek veren milletvekillerimize teşekkür ediyorum.  Kahrolsun demekle hiçbir şey kahrolmuyor. Bunun örneğini Eti Alimunyumda gördük. 7 işçi çalışan fabrikada bugün 500 kişi çalışıyor. Ilgın dahil şeker fabrikaları satılırsa herkes aç kalacak. İşinden ve aşından kalacaktır. Şeker fabrikalarının satılmasına karşı olduğumuz için buradayız. Şeker fabrikaları satılsın diyenler ne yerli nede millidir” dedi.

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş’ta, “Cumhuriyetin kazanımları olan şeker fabrikalarının satışı vatan satışı gibidir. AK Parti üretim alışkanlıklarımızı yok etmek istiyor.  Şeker fabrikalarının satılmasıyla NBŞ şekerin kullanımı artacağından zehirleneceğiz. Cargil gibi firmalar ülkemizdeki şekeri yok etmek istiyor. Şeker fabrikalarının satılma kararı oyunu CHP’nin öncülüğünde ve halkamızın desteğiyle sona erecektir.”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,  Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve Şeker-İş Sendikası Ilgın Şube Başkanı Yusuf Yazır’ da birer konuşma yaparak, ılgın dahil diğer şeker fabrikalarının kapatılmasına karşı olduklarını söylediler.

Yer yer işçiler ve vatandaşların Şeker Vatandır. Vatan Satılmaz sloganı atmaları da dikkat çekti.

Anahtar Kelimeler: CHPKONYAŞeker

Yorum yapYorumlar

 • Yorumcu adı ben
  1521681822,

  bunlari dinleyin ve basiniza gelecekleri gorun,chp ve iyi parti kazanirda nasil 1950 yillarinda yaptiklarini yaparlar ama is isten gecmis olacak ve suriyeden beter olacaksiniz cok aglayacaksiniz

  Bu yorumu 0 kişi beğendi.
 • Diğer haberler


  Anket

  Yükleniyor...

  Söz Sizde!

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Sosyal Platformlarda

  Rss Bağlantıları

  Sistem


  İmer yayın organı


  Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa