A Grubu Seyahat Acentelerine 9 Bin Dolarlık Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli A grubu seyahat acenteleri tarafından turist taşıyan uçak seferlerine yönelik destekler 9 bin dolara ulaş

13.03.2018 15:40, 1 yıl önce eklendi.
A Grubu Seyahat Acentelerine 9 Bin Dolarlık Destek

Kruvaziyer hizmeti veren limanlara 100 veya daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acenteleri, kademeli olarak turist başına 45 dolara kadar destek alacak.

Türkiye’ye turist getiren seyahat acentelerine yönelik verilen destekler 9 bin dolara ulaşırken, kruvaziyer hizmeti veren limanlara turist getiren acenteler ise turist başına 45 dolar destek alacak. Turizm sektörünün yıl geneline yayılarak uluslararası rekabet gücünün korunması için bakanlık belgeli A grubu seyahat acenteleri tarafından turist taşıyan uçak seferleri ile kruvaziyer gemiyle turist getiren A grubu seyahat acentelerine sağlanacak destek rakamları bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, İzmir Adnan Menderes, Konya, Kütahya Zafer, Muğla Damalan, Muğla Milas-Bodrum, Nevşehir Kapadokya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter), İstanbul Havalimanı'na ise tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist grubu getiren seyahat acentelerine verilecek destekler kademeli olarak 9 bin dolara kadar ulaşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm sektörüne verdiği büyük destekler kapsamında 2018 yılının Ocak ve Şubat aylarındaki uçuşlara 9 bin dolar, Mart, Nisan Mayıs aylarındaki uçuşlara 6 bin dolar, Haziran ayındaki uçuşlara 3 bin dolar, Eylül ayındaki uçuşlara bin 500 dolar, Ekim ayındaki uçuşlara 3 bin dolar ve Kasım ile Aralık aylarındaki uçuşlara ise 9 bin dolar destek sağlanacak. Almanya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, Japonya, Malezya ve Norveç’ten belirtilen havalimanlarına düzenlenecek uçak seferlerinde destekleme oranı yüzde 20 oranında artırılarak uygulanacak. 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan seferlerde en az 150 yolcu getirmek kaydıyla destekleme tutarları yüzde 30 oranında artırılacak. Ayrıca bir uçakta bir veya birden fazla acente tarafından getirilen turist grubunun bulunması halinde her bir acenteye verilecek destek tutarı, o acentenin getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranına göre hesaplanacak. Belirlenen dönemler içerisinde yolcuları tek bir acente tarafından getirilen seferlere ilişkin talepler öncelikli sonuçlandırılacak.

 

Kruvaziyer destekleri

Türkiye’de kruvaziyer hizmeti veren limanlara 100 veya daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acenteleri de kademeli olarak desteklenecek. Resmi Gazete'de yayımlanan rakamlara göre Ocak 2018 ile Aralık 2019 döneminde seyahat acenteleri getirdiği yabancı turist başına Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım, Aralık aylarında 45 dolar, Mayıs, Haziran aylarında 35 dolar, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında da 25 dolar destek alacak. Kruvaziyer geminin aynı tur programı içerisinde Türk limanlarına birden fazla uğraması halinde bir turist için seyahat acentesine bir kez ödeme yapılacak. 2019 yılında indi-bindi limanlarına gelen yolcular için destek miktarı ise yüzde 50 oranında artırılarak uygulanacak olup, turun başlangıç noktasının Türk limanları olması halinde tek yönlü giden yolcular için de aynı koşullarda destek sağlanacak.

Anahtar Kelimeler: A GrubuSeyahatDestek

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa