Tesbihte, en çok kehribar çeşitleri tercih ediliyor

Tesbih Koleksiyoncusu Ali Sarı günümüzde insanların aksesuar olarak kullandıkları

11.02.2018 21:46, 12 ay önce eklendi.
Tesbihte, en çok kehribar çeşitleri tercih ediliyor

tesbih çeşitleri içinde en çok Kehribar tesbihlerinin tercih edildiğini söyledi. 

 

İnsanların en çok merak ettikleri ve kullandıkları aksesuarlar içerisinde tesbih çeşitlerinin birinci sırada yer aldığını belirten Tesbih Koleksiyoncusu Ali Sarı, “Aksesuar olarak kullanılan Otantik tarzdaki ürünlerden bir tanesi tesbihtir. Tesbihle birlikte ilgi gören diğer ürünler ise özel tasarım takı ürünleri, el sanatları yağlı boya tablolar, çiniler, doğal taşlarla süslenmiş takılar, Nostaljik objeler ve taş plak çalan gramofonlar bunlardan bazıları.

Tesbihe artan ilginin sebeplerinden biri de renk çeşitlerinin artışıdır. Eskiden ağaç işlemeleri, oltutaşı gibi tesbihlerden fazla bir çeşit yok iken günümüzde kemikten yapılan(hayvansal)tesbihler ile birlikte dağoltaşlı tesbihler (akik, inci, yakut, zultanit, mercan) çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde ve şehrimizde aksesuar olarak kullanılan tesbih denince akla ilk önce kehribar tesbih çeşitleri gelmektedir. Piyasada kehribar adı ile çok miktarda plastik malzemeden yapılma tesbihler mevcut olup, ayrıca püsküllerin gümüş olarak söylenen birçok üründe gümüş yerine alpaka denilen gümüşe en yakın olan metal karışımı da kullanılmaktadır. Gümüş ile alpakanın en kolay tespit yöntemi ise orijinal gümüş beyaz kâğıt üzerine kurşun kalem gibi iz bırakırken, alpakda böyle bir durum söz konusu olmaz ayrıca gümüş mıknatısa yapışmaz. Toz kehribar ile başlayan kehribar çeşitleri ateş kehribar, sıkma kehribar, damla kehribar, mozaik kehribar gibi toplanabilir. Yaşına, ebatlarına ve türlerine göre fiyatları 50 TL ile 30 bin TL arasında satılıyor. Böyle geniş bir yelpazede ucuz tesbih pahalı satıldığı gibi, nadiren de olsa pahalı bir tesbihin ucuza satın alınması mümkün olabilmektedir. Herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemek için  güvenilir yerlerden tesbih alınması gerekir” dedi.

Kahribar Taşı, Şifalı Taşlar Arasında Yer Alıyor

Ali Sarı Kehribar taşının sağlığa faydalı olduğuna dikkat çekerek, “Kehribar Taşı, Şifalı Taşlar arasında yer almaktadır. Özellikle sarı renk skalasında yer alır. Pozitif düşünce üzerine çok etkili bir taştır. Mutluluk, kendine güven, stres azaltıcı, depresyon üzerinde etkili bir taştır. Geçmişten günümüze kazanç taşı olarak bilinir. Bunun yanında özellikle “negatif enerji” “astım,  bronşit,  alerji,  guatr” üzerinde şifalı etkiye de sahiptir. Astım, bronşit, alerji, guatr, grip gibi rahatsızlıklar için tedavi edici özelliktedir. Sol el ile taşındığı zaman bedendeki negatif elektriği toplar ve depresyonu giderir. Ağrıyan bölgeler üzerinde tutulduğu zaman ağrıları azaltır. Şifa yüklü enerji vererek bedeni canlandırır. Zihinsel ve ruhsal gelişimi etkiler. Para getiren taşlardan olduğuna inanılır ve bu sebepten dolayı para kasalarına da konur. Genelde iki renkte bulunur. Birincisi kırmızımsı sarı veya içinde kırmızı bulunan portakal yani kehribar rengidir ki halk arasında en çok bilineni budur.

İkinci ise donuk sarı renktedir. Eskitilmiş kehribar olarakta bilinir. Yeşil renkli kehribarlar renklendirilmiştir. Bedenle teması halinde vücudu sıcaklık sarar. Sürtme sonucunda elektriklenir ve hafif kâğıt parçacıklarını çeker. Gerçek kehribar yakıldığında çam kokusu yayar. Yaşamın güzel yanlarını fark etmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: Ali SarıTesbihKonyaKehribar

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa