Mevlana’nın “GEL” sözünü beste yaptı.

Hz. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Anma Törenlerine katılmak üzere Konya’ya gelen İstanbul Tarihi Türk Müziği

14.12.2017 10:00, 3 yıl önce eklendi.
Mevlana’nın “GEL” sözünü beste yaptı.

Topluluğunun Sanat Yönetmeni Mehmet İhsan Özer, Hz. Mevlana’nın Mesnevisinin ilk on sekiz beyitinden esinlenerek “GEL” isimli besteyi yaptı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 7-17 Aralık tarihleri arasında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen, Hz. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Anma Törenlerine katılmak üzere Konya’ya gelen İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunun Sanat Yönetmeni, Kanun Sanatçısı ve bestekar Mehmet İhsan Özer, Hz. Mevlana’nın Mesnevisinin ilk on sekiz beyitinden esinlenerek besteler yaptı. Sanat Yönetmenliğini yaptığı toplulukla uzun yıllardır Hz. Mevlana’yı Anma Törenlerine katılan Özer, Türk Tasavvuf Müziğinin icrasında Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan’a kanun virtüözü olarak eşlik ediyor. Ahmet Özhan’ın bu yılkiTasavvuf Müziği repertuarında yer alan 13 eserden; “Gel”, “Ya Olduğun Gibi Görün” ve “Yeni Şeyler Söylemek Lazım”gibi, güftesi Hz. Mevlana’ya ait eserlerin de bestesi Özer’e ait.

MEVLANA’NIN “GEL” SÖZÜNÜ BESTE YAPTI

Türk Tasavvuf Müziği kariyerine, 1978 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında başlayan Özer, bugüne kadar musiki alanında ün yapmış birçok üstatlarla çalıştı. Girdiği yarışmalarda ödüllerde alan Özer,orkestra ve koro şefliği, sanat yönetmenliği, bestekarlık, film müzikleri, müzik yönetmenliği gibi bir çok ulusal ve uluslararası projelerde yer aldı. 2006 yılında Ahmet Özhan’ın’ın yorumladığı Hz. Mevlânâ’nın günümüz Türkçesine çevrilmiş sözlerinden oluşan “Mevlânâ’nın dilinden Sevgiliden Hâtıralar” isimli albümdeki eserlerin bestelerini ve müzik yönetmenliğini yapan Özer, 2007 yılında Mesnevi’nin ilk 18 beyiti üzerine bestelediği “Gel” isimli eseri, CD olarak T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlandı. Özer ayıca, solistliğini Ahmet Özhan’ın yaptığı “Ateş-i Aşk” isimli 5 CD nin, “İlahiyat-ı Kenan”, “Padişah Bestekarlar”, “Ramazan İlâhileri”, “Edeb Yâ Hû” ve “İrfan-ı Aşk” isimli CD lerin de müzik yönetmenliğini yaptı. İhsan Özer, musiki alanında bugüne yaptığı çalışmalarla, Türk Tasavvuf Musikisine birçok eser kazandırdı.

Anahtar Kelimeler: Bestehzmevlanakonyasema

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat