Bbc’den Mevlana Belgeseli “Konya’nın Sultanı

İngiltere’de farsça yayın yapan televizyon kanalı BBC Persian, Hz. Mevlana’nın hayatının konu edindiği“

07.12.2017 13:49, 12 ay önce eklendi.
Bbc’den Mevlana Belgeseli “Konya’nın Sultanı

Konya’nın Sultanı” isimli üç bölümlük belgesel çekimi için Konya’ya geldi.

 

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus) programı öncesinde Konya’ya gelen İngiliz TV Kanalı BBC Persian, Hz. Mevlana’nın hayatının konu edindiği “King Of Konya” (Konya’nın Sultanı) isimli üç bölümlük belgesel çekimi için Konya’ya geldi. Geçtiğimiz yıl çekimlerine başlanılan belgeselin son bölümleri için tekrar Konya’ya gelen ekip, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’la da bir röportaj gerçekleştirdi.

İngiliz TV Kanalı BBC Persian’da yönetmen ve sunuculuk yapan Mevlana hayranı Behzad Bolour’un başında bulunduğu belgesel ekibi, birkaç kez Konya’ya gelerek “Hz Mevlana’nın Konya’ya İlk Gelişleri”, “Mistik Müzik Festivali” ve geçen yılki “Hz. Mevlâna'nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus)” programında çekimler gerçekleştirmişti.

İlk Bölüm Bugün Yayınlanacak

Üç bölüm halinde çekilen belgeselin ilk bölümü bugün yayınlanacak. İlk bölümde, Hz. Mevlana’nın hayatı anlatılarak, Mevlana'nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayruile gerçekleştirilen röportaja yer verilecek. İkinci bölümde, Şems-i Tebrizi’nin hayatı, türbesi ve Mevlana Müzesinde sergilenen özel eşyalarına yer verilecek. Son bölümde ise Hz. Mevlana’nın “Gel” çağrısına uyarak dünyanın dört bir tarafından Konya’ya gelen Mevlana dostlarıyla gerçekleştirilen röportajlarda Hz. Mevlanaile ilgili düşüncelerine yer verilecek. Ayrıca, Mevlana Müzesindeki derviş hücreleri, Kadınlar Pazarı, Bedesten,  Ney yapımının yer aldığı şehir ve insan görüntüleriyle birlikteKonya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ile yapılan röportaja yer verilecek.

İran’da yaklaşık 20 MİLYON, İran dışında iseAmerika, İngiltere, Afganistan ve Özbekistan’da da yaklaşık 2 MİLYON kişi tarafından izleniyor. Programın yapımcısı ve sunucusu Behzad Bolour’un milyonlarca hayranının yanı sıra, sosyal medyada da binlerce takipçisi var. İngiliz TV kanalı BBC Persian’ın instagram sayfasıise 2 MİLYON sosyal medya kullanıcısı tarafından takip ediliyor. “Konya’nın Sultanı” belgeseli, popüler video paylaşım sitesi Youtube’da da yayınlanacak.

Anahtar Kelimeler: BbsKonyaMevlana

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem

Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa