Tekstil Ve Hazırgiyim İhracatçıları Kontaminasyonsuz Pamuk İstiyor

Türkiye’nin ihracatta lokomotif sektörleri Hazırgiyim ve Tekstilin ana hammaddesi pamuk rekoltesinde sevindirici artış yaşanıyor.

22.10.2017 00:29, 3 yıl önce eklendi.
Tekstil Ve Hazırgiyim İhracatçıları Kontaminasyonsuz Pamuk İstiyor

Tekstil ve hazırgiyim ihracatçıları, rekolte artışı yanında kontaminasyonsuz ve uzun elyaflı pamuk arayışında.

Egeli pamuk üreticisi pamuğa verilen prim artışı sonrasında tekrar pamukla barıştı. Pamuk üreticisi bu yıl 110 bin 228 hektar alanda pamuk dikimi yaparak dikim alanlarını yüzde 20, pamuk rekoltesini ise yüzde 12.5 arttırdı.

Ege Bölgesi Pamuk Rekoltesi Basın Toplantısı'nda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk; Rekolte çalışmasının tekstil sektörüne ışık tutan önemli bir çalışma olduğunu, rekolte çalışması ile birlikte pamuk kalitesinin yükseltilmesini de çok önemsediklerini, Tekstil ve Hazırgiyim sektörleri olarak kontaminasyonsuz pamuk beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

Türk tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin Türkiye’de geçmiş yıllarda kontaminasyon sorunu yaşandığı için kontaminasyon garantisi olan Amerikan pamuğuna ciddi paralar ödemek durumunda kaldığına dikkati çeken Ünlütürk, "Özellikle beyaz renkli üretimlerde kontaminasyonsuz pamuk arayışımız öne çıkıyor. Ayrıca, uzun elyaflı pamuk üretimi için tohum seçimine de büyük önem verilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Hazırgiyim ve Tekstil Sektörlerinin 9 aylık ihracatı 18 milyar 595 milyon dolar oldu

Ana hammaddesi pamuk olan Türk hazırgiyim ve tekstil sektörleri, 2017 yılının Ocak - Eylül döneminde Türkiye'ye 18 milyar 595 milyon dolar döviz kazandırdı. Bu ihracatın 12milyar 649 milyon dolarlık büyük kısmı Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektörü tarafından gerçekleştirilirken, Tekstil ve Hammaddeleri Sektörü'nün ihracatı ise 5 milyar 946 milyon dolar oldu.

2017 yılının 9 aylık döneminde Ege Bölgesi'nin Tekstil ve Hazırgiyim ihracatı ise; 2 milyar 230 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Hazırgiyim ihracatı 1 milyar 817 milyon dolar iken, Egeli Tekstil ve Hammaddeleri ihracatçıları 413 milyon dolarlık dövizi ülkemize kazandırdı. Ege Bölgesi, Türkiye'nin hazırgiyim ve tekstil ihracatından yüzde 12 pay aldı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat