Dünyada Her 1-2 Saniyede Bir Kişi İntihar Ediyor

Dünyada her 40 saniyede bir kişi intihar etmek suretiyle hayatını kaybettiği belirtildi.

18.10.2017 12:13, 12 ay önce eklendi.
Dünyada Her 1-2 Saniyede Bir Kişi İntihar Ediyor

Trabzon’da 24. Ulusal Farmakoloji Kongresi başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde başlayan kongrede söz alan konuşmacılar depresyon ve intiharlar üzerine sunum yaptı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pisikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağdaş Eker, konuşmasında intiharların önlenebilir olduğuna dikkat çekerek dünyadaki devletlerin buna önlem almaya çalıştığını vurguladı.

Eker, “Dünyada intihar önemli bir sorun. Türkiye’de de giderek önem kazanmaya başladı; özellikle büyük şehirlerde ve Batıda. Türkiye’de 2015 yılında intihardan 3 binin üzerinde insanımızı kaybettik. Dünya geneline baktığımız zaman her 40 saniyede bir kişi intihar etmek suretiyle hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada 2004’te 1 milyon, 2015’te 800 bin kişi intihar etmek suretiyle hayatını kaybederken, her bir-iki saniyede de bir kişi intihara kalkışıyor. İntiharlar önlenebilir bir ölüm nedeni olması nedeniyle tedavi edilebilir bir durum. Hekimlerin sorumluluğu ve Halk Sağlığı olması sebebiyle hükümetlerin sorumluluğu altında ve bu nedenle bütün dünyada devletler bu konuda önlem almaya çalışıyorlar” dedi.

"İntiharlar en çok ilk ve sonbahar aylarında yaşanıyor"

İntiharların özellikle ilk ve sonbahar aylarında yaşandığına dikkat çeken Eker, “Bipolar bozukluk hastalarında ne yazık ki depresyon dönemleri özellikle ilk ve sonbahar aylarında daha fazla oluyor. Bunun haricinde bazen biyolojik yatkınlığı olan depresyon hastalarında da böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Bipolar rahatsızlığı olan hastalarımızda intiharları daha sık görüyoruz. Bipolar rahatsızlık çok sık görülmese de intihar nedenleri daha çok bu rahatsızlıkla ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: Dünyaİntihar

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar


Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem

Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa