Konyalı sanatçı Deniz Gencay’ın albüm heyecanı

1. Deniz Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Ailemin Almanya 'da çalışması sebebiyle ben de Frankfurt'ta doğdum.

26.07.2017 11:03, 12 ay önce eklendi.
Konyalı sanatçı Deniz Gencay’ın albüm heyecanı

Ailem beni Türk kültürü ile yetişmem için 9 yaşımda Konya'ya gönderdiler. 3. 4. sınıfı halamın yanında Ilgın-Yukarıçiğil'de okudum. 5.sınıftan itibaren Konya merkezde lise bitinceye kadar teyzemin yanında yetiştim.

2. Konya’daki tahsil hayatınızdan sonra müzik piyasasına nasıl girdiniz?

Ben müziğe olan aşkım ve bu mesleği profesyonel olarak yapmak istediğim için Alman dili edebiyatını kazanmış olmama rağmen sınav sonuç kağıtlarını yırtıp "kazanamadım " dedim aileme. Sonra da Ankara'da çok önemli gazinolardan birisinin kapısını çalıp patronla görüşmek istediğimi söyledim. Şans o ki Deniz isminde birisi randevu almış beni o zannederek patronla görüşmeme izin verdiler. Böylece medeni cesaretimi ortaya koyarak sanat yolundaki ilk adımı atmış oldum.

3. Sizin için müzik eğitimi de önemli midir?

Tabii ki önemlidir. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarında eğitim aldım.

4. Bizler Deniz Gencay’ı bugüne kadar çıkardığı 3 albüm, televizyonda yaptığınız istek programı ve kliplerinizden tanıyoruz. Biraz da bilinmeyen yönlerinizden bahseder misiniz ?

Kendimi kısaca şöyle tanımlayabilirim: vicdanlı, hoşgörülü, iyiliksever, disiplinli, kararlı, çok sabırlı, çalışkan, duygusal, fedakar, sinirlenince gözleri kararan ama bir o kadar affedici, kin gütmeyen, aşka aşık boğa burcu bir kadın.

5. Tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz ?

Ben Türk Müziği Eğitimli bir solistim fakat hemen hemen her tarzın hakkını vererek okuduğumu düşünüyorum. Ruhumu sorarsanız arabesk arabesk arabesk...

6.En son albümünüz "Tam Kıvamında " yı 2011 de çıkartmıştınız. Sonra 5 yıl gibi uzun bir ara verdiniz. Yeni klibinizi, yeni albüm heyecanınızı bizlerle paylaşmak ister misiniz?

Evet uzun bir ara oldu gerçekten. 2 şarkılık "Aşk Bir Ateş " isimli yeni bir single çalışmayı dinleyicilerimin beğenilerine digital platformdan sundum. Klibimi sözleri ve müziği Özgür Alter'e ait olan "Kibir" isimli düet şarkıma Yüksel Yılmaz yönetmenliğinde çektim. Özgür Alter ile yaptığımız düete yine klipte de Özgür Alter eşlik etti. Klip Türkiye genelindeki önemli tüm müzik kanallarında dönmekte. İnşallah sonbaharda da sözleri Yunus Emre'ye müziği Müslüm Gürses'e ait "Aşk Bir Ateş " isimli  şarkıma çekeceğim. İki şarkım da çok içime sindi. Kibir şu anda beklediğimiz ilgiyi görmekte. Özellikle Facebook sayfamda 3 milyon görüntülenmeyi yakaladık. Heyecansız hayat olmaz, heyecansız iş de olmaz. Yeni bir şeyler üretmenin heyecanı daha da farklı.

7.Her insanin bir silahı vardır, sizin silahınız nedir ?

En büyük silahım sevgim... Güzellik geçer, sese zeval gelir, gözlerdeki ateş söner ama sevgim bitmez tükenmez. Sonsuz bir sevgiye sahibim ve her zaman Allah'ıma hamd ediyorum bana sevmek gibi bir duyguyu verirken cömert olduğu için.

8."Sanat dünyasından dost çıkmaz " diye bir klasik tez vardır.  Bunu nasıl yorumlarsınız?

Bir insana dost olabilmek bu zamanda yiğitlik ister, gönül ister, mertlik ister. Dost olacağım insan da bunları kaldırıp hazmedebilecek kişiliğe sahip olmalı.  Dostluğun kaideleri ağırdır. Bu kaidelerin altlarını kalpten imzalamalı dost. Bizim camiada (istisnalar kaideyi bozmaz) bu imza uçan mürekkeple atılıyor. Her zaman yanında olduklarınız bir gün geliyor sizi tanımıyor, veya sırtınızdan vuruyor. Ama Allah'ın adaleti işte gün geliyor o insanlar tekrar önünüze düşüyor. Ama gözden düşünce artık bir kıymeti kalmıyor.

 

9.Tekrar müziğe dönelim. Mesleki anlamda kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz ?

Müzikal anlamda yeni çıkan şarkıları hemen hemen hiç tarz ayrımı yapmadan takip ediyorum. Aralarında gönlümün ısındığı olursa repertuarıma hemen alıyorum. Benim kendimi yenilememin en büyük sebebi; başkasıyla değil kendimle yarış halinde olmamdır. Taklit ederek değil, kendi tarzımı geliştirerek müzik hayatımı sürdürüyorum.

10.Sizin için şarkıda sözler mi yoksa beste mi önemli ?

Sözler ve beste etle tırnak gibidir. Birbirinden ayıramazsınız. Fakat kesinlikle denizin yakamozu, ekmeğin kokusu, güneşin sırtımıza vuran sıcaklığı, balın tadı gibi birbirleriyle özleşmeli her ikisi de insanda etki bırakmalı. Sözler duygu yüklü beste oyun havası gibi olmamalı.

 

11. Müzik piyasasında pek çok genç ve yeni ses var. Sizce ünlü sesler onlara destek verebiliyor mu?

Maalesef ünlülerden parmakla gösterebileceğimiz birkaç isim dışında hiç biri yeni çıkan başarılı seslere destek vermiyorlar. Ben bu konuda çok şanslıyım, idolüm, canım solistim Muazzez Ersoy hanımefendiden çok destek gördüm. Emek veren doğru çizgide ilerleyen genç solistlere destek verilmeli, önleri açılmalı.

12. Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Ben köyde çobanlık yaparak babamı okutan bir dedenin torunuyum. Almanya'da doğdum, köyde çok zorlu hayat şartlarında büyüdüm, Konya 'da yetiştim İstanbul 'da ismimi duyurdum. Hiç bir hedefe kolay ulaşılamıyor. Madem ki yaşama şansını elde ettik o halde hedeflerimiz olmalı ki yaşantımızı daha anlamlı hale getirebilelim. Ben hedeflerime yavaş ama sağlam ilerlediğime inanıyorum. Biliyorum ki Allah emek verenlerin emeklerini karşılıksız bırakmaz. Bütün Konyalılara sevgilerimi sunuyorum.

Anahtar Kelimeler: SanatDenizGencayKonyaAlbum

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem

Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa