AKSED’den Hollanda’ya Tepki

Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Günay,

28.06.2017 11:44, 3 yıl önce eklendi.
AKSED’den Hollanda’ya Tepki

Lahey Temyiz Mahkemesinin, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin "kısmen sorumlu" olduğu kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, mahkemenin vicdanları sorgulayan haksız bir karara imza attığını söyledi.

 

Lahey Temyiz Mahkemesinin, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin "kısmen sorumlu" olduğu kararına ilişkin açıklamalarda bulunan Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Günay, mahkemenin vicdanları sorgulayan haksız bir karara imza attığını ifade etti. Srebrenitsa katliamına göz yuman Hollanda’nın, suçunu kabul etmemesinin Srebrenitsa mağdurlarını ve kendilerini derinden yaraladığını söyleyen Günay tepkisini, “Kısmen ne demek, Hollanda’nın evet, suçluyuz demesi gerekirdi.” şeklinde dile getirdi. Günay ayrıca, Srebrenitsa Katliamının 22. yıldönümü olan 11 Temmuz’da dernek olarak anma programı düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

 

-İnsanlık Tarihindeki Kara Leke ‘Srebrenitsa Katliamı’

Temmuz 1995'de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, "Krivaya 95 Harekatı"nın bir parçası olarak Srebrenitsa'yı işgal etmiş, yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüşmüştü. Bosna–Hersek'in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi "Ratko Miladiç" komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürülmüştü. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan yaşamını yitirmişti. Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun "Akrepler" olarak bilinen özel birlikleri de katılmış ve e Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olamamıştır. Srebrenitsa olayı, II. Dünya Savaşından sonra Avrupa'da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine kazındı.

Anahtar Kelimeler: HollandaTepkiAdsed

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim Dinar Sürücü Kursu