Eğitim-İş’te Özgür Genç dönemi

Eğitim-İş Konya Şubesinin 5.Olağan Genel Kurulunda 310 delegenin 109’nun oyunu alan Özgür Genç Eğitim-İş Konya Şube Başkanlığına seçildi.

15.05.2017 11:38, 4 yıl önce eklendi.
Eğitim-İş’te Özgür Genç dönemi

Merkez Öğretmenevinde yapılan Eğitim İş Konya Şubesi 5. Olağan Genel Kuruluna Birleşik Kamu-İş MYK üyesi Ali Taştan,  Eğitim-İş Genel Sekreteri Şükrü Balun, Eski Genel Başkan Veli Demir, Eski Genel Sekreter Mehmet Altıntop, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ile siyasi partiler, demokratik kitle Örgütleri ve sendika temsilcileriyle birlikte Eğitim-İş İlçe başkanlarıyla delegeler katıldı.  

Kongrenin açılışı konuşmasını yapan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Mehmet Emin Karakurt, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar üzerimizdeki yönetsel görevi yönetim kurulundaki arkadaşlarımla yerine getirdik. Atılan her adımda, söylenen her sözde, gidilen her yerde sizleri temsil ettik. Tüm çabamızla çalıştık. Sendikamızın ilimizde kurumsallaşmasına katkı sağlayan şube yönetim kurulumuzun değerli üyelerine, ilçe yöneticilerimize, iş yeri temsilcilerimize ve komisyonlarda görev alarak emek veren arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Eğitim-İş sendikasının üyesi olmaktan ve sizlerle birlikte emek mücadelesi vermekten her zaman gurur duydum. Sizlerle birlikte çalıştığım sürede bana güç ve umut veren Eğitim-İş camiasına teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulu görevini üstelenecek olan arkadaşlarımı da başarılar diliyorum” dedi.

Eğitim Toplumları Ayakta Tutanlardan Birisidir

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’ta konuşmasında toplumları ayakta tutanlardan birinin de eğitim olduğunu belirterek, “Toplumları ayakta tutan hukuk, adalet ve eğitimdir. Eğitimin ne hale geldiği son 15 yılda ortadadır. 16 Nisan referandumundan 1 ay bile geçmeden parti devletine giden ülkede, parti devleti ve hukuku oluşturuluyor. Hukuksuzluk yapana avantaj gibi görünse de en çok bu hukuksuzluğu yapanların başı derde girer.

Böyle bir günde Eğitim-İş’in kongresinde içim acı içindedir. Mevlana kentindeyiz. Mevlana’nın söylediklerine bakınca adaletin bina edildiğini görürüz. Hukuku katledenleri tarih hiçbir zaman affetmeyecektir. YSK’nın güvencesi yoktur. Hiçbir kimsenin mal ve can güvencesi de yoktur. Seçim gibi demokrasinin vazgeçilmez koşulları üzerine yeni bir rejim kurulmak istenmesi kabul edilemez. 16 Nisan’da oylanan anayasa uygulaması gayri meşrudur. Asla kabul edemeyiz ve etmemeliyiz. Kabul edersek hiçbir seçimin güvenliği ve hukuku olmaz. Bunu hiçbir kimseyi kırmadan çözmeliyiz. 16 Nisan referandumu ve farkına varılmayan tuzaklara göre hareket etmeliyiz. Bu ülkenin bölünmesi yönünde bir yol haritası ortaya çıkarsa biz yine mücadelemizi devam ettiririz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’e yapılan saldırıları kınıyoruz. Hepimiz Mustafa Kemalin askerleri olmalıyız. Eğitim-İş kongresinde göreve gelecek olan arkadaşlara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.     

Eğitim Küme Düşmüştür

Eski Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’de konuşmasında Eğitimin küme düştüğüne dikkat çekerek, “16 Nisan referandumundan sonra yeni anayasa hukuksuz bir şekilde kabul edildi. Muhalefet, demokratik kitle örgütleri gerekenleri yaptı. Hala kafamız karışık. T.C. laik ve demokratik bir devlet olmaktan uzaklaşmıştır. Yönetimde bir adillik var mı? Şu anda herkese gerekli olan yargı yük hükmündedir. Yönetim adil değilse hepimiz cesur olmak zorundayız. Mustafa Kemal’e yapılan saldırıları kınıyoruz. O, 80 milyon halkımızın ve mazlum milletlerin kalbindedir. Bundan sonra Mustafa Kemalin askerleri olmaya ve düşüncelerini taşımaya devam edeceğiz.  Kıdem tazminatı yok edilirken hiçbir ses yok. Kamu çalışanlarını temsil eden sendikalar sınıfta kalmıştır. Her şeye rağmen umutsuz olmayacağız. Eğitim sistemi küme düşmüştür. Eğitim sistemi bilimsel, laik, kamusal ve parasız olmaktan çıkartılmıştır. Okullar İmam Hatip okullarına dönüştürülmüştür. Gelinen noktada eğitimde kalkınmış ülkeler içinde son sıralarda yer alıyoruz. Peki, ne yapacağız? Direneceğiz ve mücadelemize demokratik ve hukuk zemininde devam edeceğiz.”

Eğitimin Özelleştirilmesinin Karşısındayız

Eğitim-İş Genel Sekreteri Şükrü Balun’da konuşmasında eğitimin özelleştirilmesinin karşısında olduklarını vurgulayarak, “Referandumda Evetle yani devletle, Hayırcılar mücadele etti. Sendika olarak referandum sonrası yapılan yanlışlara engel olmaya çalıştık. Biz çalışanlar ve emekçiler için çok bir şey değişmedi. Öncesinde de sonrasında da OHAL’le ve KHK’lerle ülkemiz yönetiliyor. Basın hür değildir. Yargıda güvencesizdir. Sendikamız baskı altına alınıyor. Varlık fonuyla kamu iktisadi kurumlarımız Arap ülkelerinden alınan paralar karşılığında teminat verildiğini görüyoruz. Kamu çalışanları olarak bireysel emeklilik sistemiyle karşı karşıyayız. Bunun karşısındayız. Eğitim çalışanlarının bu sisteme dahil edilmemesi için mücadelemiz sürecektir. Dünyanın hiçbir yerinde SGK ödenekleriyle hastane hizmetleri döndürülemez. Her türden sigortanın ve sağlığında özelleştirilmesine birlikte karşı duracağız. Eğitimde de işler hiç yolunda gitmiyor. Planlı ve programlı bir şekilde eğitim yükü tamamen vatandaşın sırtına yükleniyor. Özel okullar çoğaltılıyor. Bugün toplum nitelikli eğitimden uzaklaştırılarak özeleştirmeye yönlendiriliyor. Bunun karşısında olmaya devam edeceğiz. Sendika olarak her zaman emek ve hak mücadelesi verdik. Bundan sonra da bu mücadelemiz sürecektir” diye konuştu.

Genç’ten Teşekkür

Kongre sonrası teşekkür konuşması yapan Eğitim-İş Konya şube başkanlığına seçilen Özgür Genç’te, “Bugüne kadar sendikamızda beraber yönetimde olan ve mücadelemize destek veren arkadaşlarıma, ilçe başkanlarımıza, delegelerimize ve sendika üyesi arkadaşlarıma ve kongremize katılarak bizlere destek verenlere teşekkür ediyorum. Sendikamız bundan sonra da emek ve hak mücadelesine ilkelerimiz ve yol haritasından hiçbir şekilde taviz vermeden üyelerimizin desteğiyle devam edecektir.”

Konuşmalarının ardından yapılan seçimler sonucu Eğitim-İş Konya Şube Başkanlığına Özgür Genç seçilirken, yönetim kuruluna da Metin Nizamoğlu, Volkan Çetinkaya, Mehmet Ali Çelik, Özgür Ulaş Yiğit, Emre Şahin ve Duygu Sakarya seçildi.

Genel Merkez Üst Kurul delegeliğine de Veli Demir, Mehmet Altıntop, Özgür Genç, Ertan Özkaynak, Ramazan Aydın ve Hayati Eskici seçildi.

Özgür Genç Kimdir

1979 Aydın'ın Nazilli ilçesi doğumlu olan Özgür Genç ilk,  orta ve lise eğitimini Nazilli'de tamamladı. Eskişehir Osmangazi üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden 2001 yılında mezun olduktan sonra 2002-2008 yılları arasında Yüksekova'da görev yaptıktan sonra,2008 yılında Konya'ya atandı. Konya'da Akören ilçesinde 2008-2012 yılları arasında görev yaptıktan sonra 2012 yılında Meram Ahmet Naci Gücüyener İlkokuluna Sınıf Öğretmeni olarak atanan Özgür Genç halen aynı okulda görevine devam etmektedir.

En son Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Eğitim Yönetimi, Teftişi ve Planlaması alanında Yüksek Lisans yapan Özgür Genç evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

Anahtar Kelimeler: Seçimeğitim0işkonya

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

Yazarlar

Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede Dr. Mehmet Birekul | Bir Köşede
ÇARELER ÇARESİZLİKLERDEN DOĞAR
Osman Avanoğlu Osman Avanoğlu
KADİR GECESİ


Anket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat