Tuzcuoğlu Yaklaşık 7 Milyon Yapı Stoğunun Yenilenmesi Gerekiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, "Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor"

05.05.2017 11:41, 3 yıl önce eklendi.
Tuzcuoğlu Yaklaşık 7 Milyon Yapı Stoğunun Yenilenmesi Gerekiyor

ana temasıyla gerçekleştirilen "Forum İstanbul 2017"deki "Gelecekte Yaşam ve Fırsatlar" oturumunun açılışına katıldı.

Açılıştaki konuşmasında, 21. yüzyılda değişim ve teknolojinin iki anahtar kelime olduğunu belirterek, sanayi devrimi ile birlikte artan teknolojik gelişmelerin sosyal, iktisadi ve siyasi hayatta değişikliklere neden olduğunu söyledi.

Değişimlerin en çok şehirlerde ses bulduğunu, teknoloji ve değişim rüzgârından en çok şehirlerin etkilendiğini belirten Tuzcuoğlu, şunları kaydetti:

"Sanayi devrimi kırdan kente göçü ve şehirleşmeyi derinden tetikledi. Sanayileşme ile birlikte gelen teknoloji, kâinattaki tabiata tek müdahale edebilecek insana, makineler, teknolojiler, imkanlar armağan etti. Bugün Türkiye'de yaklaşık yüzde 74'lerde şehirleşme oranında bulunuyoruz. Birinci ve ikinci kalkınma planlarına bakıldığında Türkiye'de sanayi toplumu oluşturmak adına şehirleşme teşvik edildi ama daha sonra belli oranda tutulması öngörüldü ancak bu çok fazla mümkün olmadı. 2020'li yıllarda Türkiye'de şehirleşme oranının toplam nüfusun yaklaşık yüzde 81'ine ulaşacağını, hatta daha önceki tarihlerde bu rakamlara ulaşılabileceğine dair öngörüler var. Biz şehircilik konusunda yüzyıl öncesine kadar çok iyi noktadayız. Şehircilik vizyonu, insan kalitesi olarak artık dünyanın çok gerisinde değiliz."

Türkiye'nin şehirleşme alanında geleceğinin parlak olduğunu dile getiren Tuzcuoğlu, şehircilikle ilgili geçmişten gelen bazı problemli alanlar bulunduğunu, bu alanların tamir edilmesi gerektiğini söyledi. Planlama anlayışının geç gelişmesi, teknik ve ekonomik imkansızlıklar gibi durumların geçmişte yanlış işlerin ortaya çıkmasında etkili olduğunu anlatan Tuzcuoğlu, gelinen noktada problemlerin çözülmesi adına çalıştıklarını vurguladı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat