Süs Tavuğu Müzayedede Satışa Çıktı

Konya Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiriciliği Derneğinin düzenlediği

20.03.2017 10:55, 5 yıl önce eklendi.
Süs Tavuğu Müzayedede Satışa Çıktı

müzayedeyle onlarca farklı cinsteki süs tavuğu ve bahçe hayvanları yeni sahipleriyle buluştu.

Gerçekleşen müzayedeye Kayseri, Çanakkale, Bursa, Ankara, Antalya gibi çeşitli illerden müzayedeye gelen yetiştiriciler açık artırma usulüyle, Brahma, Sultan, Denizli, İspenç ve Fizan gibi türleri satın aldı. Müzayedede konuşan Konya Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiriciliği Derneği Başkanı Yaşar Boşnak, “2017 bahar müzayedemizle, etkinliğimizde Konya dışından gelen arkadaşlarımızla birlikte güzel bir günde hep beraberiz. Birbirinden değerli güzel hayvanların, brahmaların ve çeşitli ırkların bulunduğu güzel etkinliğimizde katılım çok. Etkinlik çeşitli illerde federasyon eşliğinde yapılıyor. Konya'nın da 3 yıllık bir mazisi var, bu maziyi devam ettiriyoruz. Bu etkinliği yılda iki üç sefer yapacağız. Konya Derneği olarak da destek veriyoruz halkımıza güzel bir etkinlik sunacağız ve bundan sonra da etkinliklerimiz devam edecek" şeklinde konuştu.

Dernek Başkanı Yaşar Boşnak, müzayede de yaklaşık 70 ile 80 ırk olduğunu ve her ırkın kendine göre 10 ila 15 çeşit rengi olduğunu belirterek, “Bu hayvanlar kendi branşlarında Avrupa’da standartlaşmış, Avrupa standartlarına uygun şekilde bilezik yarışmaları ve federasyon adı altında derecelerle kanıtlanmış hayvanlardır. Her ırkın kendine göre bir değeri vardır. Sultan, Denizli, Gerze ve İspenç yerli ırkımızdır. Bunlar tescillenmemiştir, henüz bunlar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bunları tescil ettirdiğimiz takdirde bunlar tescillenmiş yerli ırkımız olacaktır. Brahma, Avrupa’ya bağlı tescilli bir hayvandır. Tabii bunlar rövanş görüyor. Sultan’dır, Brahma çeşitleridir, Fizan’dır buna benzer çeşitli ırklar en çok ilgi gören ırklardır. Bu hayvanlar 500 lira ile açılıp 8 ile 10 bin arasında satışa sunulur. Bizim müzayedede Light Brahma cinsi çift tavuk 5 bin 150 liraya satıldı” ifadelerini kullandı.

Müzayedeye şehir dışından gelen süs tavuğu yetiştiricileri, çeşitli ırklarda tavuk, tavus kuşu, horoz sahibi oldu. Müzayedede sadece süs tavukları değil süs tavuklarının yumurtaları da satıldı.

Anahtar Kelimeler: SusTavukMuzayed

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat