Sigara Herkese Tehlike Saçıyor

Prof. dr. bekir sami uyanık, sigara dumanının, sigara içilecek alanların kısıtlı olması nedeniyle pasif içicilere daha çok zarar verdiğini.

01.03.2017 12:40, 3 yıl önce eklendi.
Sigara  Herkese Tehlike Saçıyor
özel bir hastane  Klinik Laboratuvarlar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, Yeşilay Haftası’nda ciddi sağlık problemlerine neden olabilen sigaranın olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi. Uyanık, “Son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı uyuşturucu, alkol ve özellikle yüksek oranlarda tütün gibi maddelerin kullanımından dolayı toplum olarak ağır bedeller ödüyoruz. Sigara dumanı, denetim ve duyarlılığın istenilen düzeyde olmaması, sigara içilecek alanların kısıtlı olması nedeniyle, çok daha aktif, tehlikeli bir ajan olarak, pasif içicilere daha çok zarar veriyor” dedi.

“En büyük zararı kuşkusuz bebek ve çocuklar görüyor” Bebek ve çocukların, yetişkinlere göre tütün dumanından daha büyük zarar gördüğünü söyleyen Uyanık, “Astım, bronşit, pnömoni, kulak enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, gelişme geriliği, çocukluk dönemi kanserleri riski artmaktadır. Kadınlarda kısırlığa kadar gidebilen doğumsal hastalıklara yol açıyor. Sigara kullanan veya sigara dumanına maruz kalan kadınlarda, adet düzensizliği, infertilite(kısırlık), dış gebelik, düşük, erken doğum, erken menopoz görülmekte, akciğer ve kalp damar hastalıklarına, özellikle meme kanseri olmak üzere kanser gelişmesine neden olmaktadır” diye konuştu.


Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat