Çiftçilerimizin zararları karşılansın

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmasında, afet nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin zararlarının karşılanmasını istedi.

07.05.2014 16:35, 4 yıl önce eklendi.
Çiftçilerimizin zararları karşılansın
Tabii afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin özelleştirme kapsam ve programındaki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. ’ye olan borçlarının ertelenmesi veya vadelendirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu yetki verilmektedir. Komisyon görüşmelerinde; ağır kış şartları ve deprem dolayısıyla özellikle Ağrı, Erzurum, Muş ve Erciş Fabrikalarında toplam 1.137 çiftçinin tarladan pancarı söküp fabrikalara teslim edemediği, bu nedenle kendilerine ödenmiş olan toplam 4 milyon 10 bin TL tutarındaki avansları kapatamadığı, teklif ile buna kolaylık getirilmek istendiği açıklanmıştır” dedi
PANCAR KOTALARI KALDIRILMALIDIR
Pancar üreticilerinin zor günler yaşadığına da değinen Kalaycı, “Pancar çiftçisi zor günler yaşamaktadır. AKP vaat ettiği pancar kotalarını kaldırmadığı gibi, daha da düşürmüştür. Çiftçiler kota simsarlarına mahkum edilmiştir. Pancardan şeker üretimi özelleştirme ile yok edilmek istenirken nişasta bazlı şekerin önünü açılmaktadır. Dünyada birçok ülke sınırlama getirirken, ülkemizde nişasta bazlı şekerin kotası ısrarla artırılmaktadır. Pancar çiftçisi Nişasta Bazlı Şeker lobisine kurban edilmemelidir. Türkiye ’nin milli ekonomisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan, Türk tarımının ve endüstrisinin lokomotifi olan ve yarattığı 3 milyar dolara yakın katma değer ile ülkemizin aydınlık yarınlarının teminatı olan şeker fabrikalarımızın bugün yok pahasına arsa bedellerine satılması, sektörden ekmek yiyen milyonları derinden yaralamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak şeker fabrikalarında rant amaçlı değil, istihdam, üretim ve yatırımın devamlılığını hedefleyen bir özelleştirmenin esas alınmasını gerekli görmekteyiz.. Şeker fabrikalarının, öncelikle pancar üreticilerine, işçilere, sulama birliklerine, taşıma sektörüne, ziraat odalarına, yöre esnafı ve halkın içinde bulunduğu oluşumlara satılması hedeflenmelidir” şeklinde konuştu.
Konya ve Karaman ’daki Çiftçiler Hükümetten Yardım Bekliyor
Afete maruz kalan çiftçilerin hükümetten yardım beklediklerine dikkat çeken MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Bugünlerde Konya ve Karamanda afete maruz kalan çiftçiler, zararlarının telafisi için Hükümetten yardım beklemektedir. Başta Hadim, Taşkent, Derebucak, Bozkır, Seydişehir, Sarıveliler, Başyayla, Ermenek, Konya ve Karaman ilçelerinde 2012 kış aylarında meydana gelen yoğun kar yağışı sonucu, kar basması ve erimesi nedeniyle meyve ağaçları ve ekili alanlarda çok büyük hasarlar oluşmuştur. 2-3 metreyi bulan karın altında kalan özellikle kiraz ve ceviz ağaçlarının dalları %90 mertebesine varacak şekilde kırılmış ve birçoğu da kemirgen havyamlar tarafından telef edilmiştir. Bu afete neden olan riskler tarım sigortası kapsamına girmemektedir. Bu itibarla Konya ve Karaman ’daki kiraz ve ceviz üreticilerinin kayıpları, Hükümet tarafından gerekli hasar tespitleri yapılarak mutlaka karşılanmalıdır. Yine geçtiğimiz günlerde yaşanan şiddetli rüzgar ve kum fırtınası nedeniyle özellikle Cihanbeyli, Altınekin, Kulu ve Yunak ilçelerinde olmak üzere Konya ’da ekili alanlarda büyük hasar vermiş, tarladaki pancar, arpa, buğdayın neredeyse tamamını söküp atmış, tarlaları kum örtüsü kaplamıştır. Şiddetli rüzgar ve kum fırtınası nedeniyle Konyalı çiftçilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi, oluşan kayıpların, Hükümet tarafından gerekli hasar tespitleri yapılarak karşılanması gerekmektedir. AKP Hükümetini bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeye ve zaten zor durumda faaliyetini sürdürmeye çalışan çiftçilerimizin bu ağır hasarlarını gidermeye, gerekli yardımı yapmaya davet ediyorum. Öte yandan, Konya ’da hayvancılıktan geçimini sağlayan vatandaşlarımız, hayvanlarına şap aşısı yaptıramamaktan şikayet etmekte ve endişe içinde çare aramaktadır. Bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Konya ’ya sadece 10.000 şap aşısı gönderildiği, gerekli alım yapılmadığından şap aşısı taleplerinin karşılanmadığı öğrenilmiştir. Öngörüsüz ve basiretsiz bir yönetim sergileyen AKP Hükümeti üreticimizi kaderiyle baş başa bırakmıştır. Bugünlerde Konya ’da şap hastalığı vakalarının tespit edilmesi nedeniyle de üreticimizin endişeleri bir hayli artmış bulunmaktadır. AKP Hükümetini şap hastalığına karşı gerekli tedbirleri almaya ve üreticilerin zararlarını karşılamaya davet ediyorum.”

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem

Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. valide sultan külliyesi