Turizmde Alt Yapı Güçlendirmelidir

20.04.2018 11:37, 10 ay önce eklendi.
Turizmde Alt Yapı Güçlendirmelidir

Her yıl olduğu gibi, bu yılda Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan programlar ve gezilerde şehrimizin turizm alanındaki çeşitliliği ve ülkemiz genelindeki dikkat çeken potansiyeli dile getiriliyor.

Bunun yanında turizm sektöründeki eksiklikleri ve yapılması gereken çalışmalarda konuşulurken, var olan potansiyeliyle, özel sektörün otelcilik ve diğer alanlardaki yatırımları ve hizmetlerindeki kalitesinden de söz ediliyor.

Turizmde en büyük eksikliğimiz olan alt yapının güçlendirilmesine dikkat çekilmesi ve bu konuda yeterince çalışma yapılmasının ele alınması da önem arz ediyor.

Umarım bu konuda herkes ve her kurum üzerine düşen mesajı alarak, şehrimizin eksikleriyle birlikte alt yapısının güçlendirilmesi noktasında elinden gelen gayreti gösterir.

Şehrimiz turizm sektöründe hakettiği yere kavuşur, ekonomik anlamda da daha fazla gelir elde eder.

Tabi ki bunu gerçekleştirmek hepimizin gayretiyle olur. Ortak akılla hareket ederek, el birliğiyle turizmde daha ileri noktaya şehrimizi taşıyabiliriz. 

 

Turizm Haftası nedeniyle Konya Valisi Yakup Canbolat’ın yayımladığı mesajdan dikkatimi çekeni sizlerle paylaşmak istedim.

Vali Yakup Canbolat, “İnsanlık tarihinin yazıldığı yerleşim yerlerinden biri olan ve binlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya, tarihi ve kültürel birikimini Anadolu Selçuklu Devletine Başkentlik yaparak taçlandırmıştır. Üzerinde barındırdığı kültürel birikimi ile Ülkemizde Turizm sektörünün en önemli merkezlerden biri olan bu kadim şehir, il geneline yayılan tarihi eserlerle adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Konya, Hazreti Mevlana’nın asırlar öncesinden günümüze gelen barış ve hoşgörüye dayalı felsefesi sayesinde, kültür ve inanç turizminin en önemli merkezi durumundadır. Kültür ve inanç turizminin yanı sıra tarih turizmi, doğa turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi, termal turizm, fuar ve kongre turizmi gibi pek çok alanda büyük bir potansiyeli barındırmaktadır.”

Yakup Canbolat, Konya’nın turizmin her alanında önemli bir şehirlerinden birisi olduğunu dile getirirken, zengin bir potansiyeli olduğunu da hatırlatıyor.

 

Diğer taraftan Yine Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etmesi ve başkan Akyürek’in Konya’nın turizm altyapısının iyileştirilmesi için çalıştıklarını söylemesi de dikkat çekidir.

Tahir Akyürek; “Konya’ya ziyaretçi sayısını artırmaya çalışmamız lazım. Sadece tarih, kültür değil; eğitim, sağlık, spor, dağ turizmi gibi alanlarda da ziyaretçi sayısını artırmamız lazım. Turizmi sadece bir merkezde düşünmememiz gerekiyor. Turizmde yerli yabancı ayrımının da göreceli olduğunu düşünüyorum. Önemli olan buraya gelen ziyaretçilerin buranın sosyal, kültürel ve ticari gelişimine katkı yapmalarıdır. Konya’nın bir başka avantajı da ilimize ziyaret edenler milli kültürümüzle daha fazla tanışma imkanı buluyorlar. Böylece Konya, ülkemize daha farklı bir katkıyı da sağlamış oluyor. Kültürümüzü, değerlerimizi tanıtmak çok önemli bir faaliyettir. Konya bunu doğal olarak gerçekleştiren bir şehir konumundadır. Katkılarınız nedeniyle teşekkür ediyorum.”

Konya’nın turizmde altyapısını güçlendirmek için çalıştıklarını ifade eden Tahir Akyürek, her alanda şehrimize ziyaretçi sayısının çoğaltılması gerektiğini dile getirerek, bir yol haritası çizmesi de ayrı bir önem taşıyor.

Bunun yanında, turizm altyapısının iyileştirilmesi için de çeşitli projeler yürüttüklerini kaydediyor olması da önemli olduğu kadar, güzeldir.

Etkinlikler kapsamında Konya Basını olarak doğal güzellikleri, tarihi eserleriyle önemli ilçelerimizden birisi olan Beyşehir’e, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Beyşehir Belediyesi’nin birlikte organize ettiği bir geziye katıldık.

Beyşehir’in yeniden turizm değerlerini tanımanın yanında, ilçeye yapılan yatırımları yerinde görme anlamında oldukça faydalı ve güzel bir gezi oldu.

Beyşehir Yunuslar Mahallesi’ndeki mozaik alanındaki Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü kazı çalışmaları hakkında bilgiler edindik. Tarihi Eşrefoğlu Camisi, Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı, Beyşehir Gölü Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ile Hurdacılar Deposu’nu ziyaret ederek, yat turuna katıldık.

Ziyaretlerde yapılan sunumlarla, bizlere tarihi mekanlar ile Beyşehir Gölü Milli Parkı tanıtıldı.

Bizleri misafir eden Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltın, bizlere eşlik ederken, Beyşehir’in turizm değerlerini ve belediye olarak yaptıkları yatırımlardan da bahsetti.

Özellikle Başkan Özaltın’ın, Beyşehir’de 15 yılda yapılamayacak ve yapılması mümkün olmadığı çok sayıda yatırımı ve projeyi 4 yılda ilçe genelinde hayata geçirdiklerini vurgulaması da Beyşehir adına sevindirici olsa gerek.

 

Gezinin amacını değerlendiren Konya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden;

Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen basın turunu turizm bakımından Konya’nın en gözde ilçelerinden birisi olan Beyşehir’e yaptık. Ülkemizde hiçbir turizmcinin öngörmediği bir ziyaretçi artışıyla karşı karşıyayız. Türkiye genelinde de yüzde 55-60 oranında bir turist artışı söz konusu. 3-4 yıldır göremediğimiz Avrupalı turistleri görmeye başladık. Çin bu artışta birinci sıradadır. Geçen seneye göre, son üç ay içerisindeki artış oranı yüzde 57-58 civarında. Turizmde geldiğimiz bu nokta bizleri sevindirdi. Beyşehir’in sahip olduğu değerlerinden dolayı insanların ilgisinin arttığı bir dönemdeyiz. Yani tabiatla alakalı, yürüyüşünden diğer aktivitelere kadar doğayla ilgili turizm dalları yükseliyor. Beyşehir bölgesinde çok güzel yürüyüş turları yapıldığını görüyoruz. Çünkü çok güzel yürüyüş güzergâhları mevcuttur. Bu da son dönemde muazzam yükselen bir trend haline geldi. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda Beyşehir’de böyle güzel hoşnutluklarla karşılaşırsak hiç şaşırmayalım diyorum. Belediye Başkanımıza da bu geziye verdiği destek ve katkılardan, ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Mehmet Yünden’in, Türkiye genelindeki turist sayısını arttığını belirtmesi ülkemize ve turizm sektörüne büyük katkılar getirecektir. Diğer taraftan Beyşehir’in sahip olduğu turizm değerlerinden dolayı da ilginin artmasını da söylemesi anlamlıdır.  

 

Basın gezisini düzenleyen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Beyşehir Belediyesi’ne, Konya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden’e, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltın’a, Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı’ya ve emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sonuçta ilimizin Turizmde alt yapısının güçlendirilmesi için yapılması gerekenler bellidir.

Kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, meslek odalarımız, STK’lar ve sektör temsilcilerimiz gayret ve dayanışma içerisinde çalışmalıdır. Turizme katkı sağlayacak yatırımları hayata geçirme adına daha çok çaba gösterilmelidir.

Başarmak için hep birlikte çalışmak ve katkı vermek gerekir. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

DURAN ÇÖLCÜ

Okunma

Tarih

Çalışan gazetecilerin sorunları çözülecek mi? 62 11.01.2019 14:01:31
Umarım, yeni yıl toparlanma yılı olur 180 27.12.2018 12:22:59
Yerli malı önceliğimiz olmalıdır 92 22.12.2018 17:42:11
Konya, hafızalarından birisi olan Seyit Küçükbezirci’yi kaybetti 38 13.12.2018 14:48:45
“Engelleri” kaldırmayı başarabiliyor muyuz? 166 06.12.2018 11:13:23
Şimdi, “Selam Vakti”dir 155 29.11.2018 12:14:36
Emekliler yeni yılda gülebilecek mi? 61 26.11.2018 21:12:53
İhracat seferberliği yeni bir hareket kazandıracak 154 15.11.2018 11:56:04
Geleceğimiz için tarıma sahiplenmeliyiz 129 08.11.2018 23:15:54
Suni iyileşme algısından uzaklaşılmalı 144 01.11.2018 16:15:47
Ekonomide, güven ve moral önemli unsurdur 135 25.10.2018 10:21:34
Konya’nın geleceği çok güzel olacak 138 18.10.2018 11:47:06
Birlikte mücadele her sorunu çözer 167 11.10.2018 10:55:58
Konya, savunmada birleşti 143 06.10.2018 20:49:22
Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri üzerine 208 27.09.2018 10:46:18
Ahiliği gelecek kuşaklara aktarmak bir görevdir 137 20.09.2018 21:36:25

Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa