Otomobil’de, Konya gözden kaçırılmamalıdır

23.11.2017 15:06, 9 ay önce eklendi.
Otomobil’de, Konya gözden kaçırılmamalıdır

Ülkemizde yerli otomobil üretimi noktasında verilen starttan sonra birçok şehir yerli otomobili üretme talebini sürdürüyor. Bu şehirlerden birisi de Konya’dır.

Neden Konya dersek, bulunduğu konumdan ve bu sektördeki gücünden dolayı yerli otomobili üretme talebinde haklılığı görünen bir gerçektir.

Bu talepte ısrarlı olmasında, diğer şehirlere göre oldukça önemli avantajlara sahiptir. 

Çünkü şehrimiz; otomotiv ve yan sanayi üretimindeki gücü ve potansiyelinin yanında, bu sektördeki ve sanayinin diğer sektörlerindeki ihracatıyla, ekonomiye ve istihdama yaptığı katkısıyla birlikte sanayideki çeşitliği ve alt yapısıyla artık bir Sanayi Kenti kimliğine kavuşmuştur.

Bu özelliklerinden dolayı Türkiye’nin gelişiminde en büyük rolü oynayan Kadim bir Anadolu şehridir.

Gelinen noktada dünyanın önemli otomobil markalarına her türlü yedek parçayı kaliteli olarak üretmeye devam etmektedir.

Bunun yanında otomotiv yan sanayi dahil olmak üzere birçok sanayi sektöründe 181 ülkeye ihracat yapan şehrimiz, modern kent yapısıyla, 4 Üniversitesi, iki Teknoloji Geliştirme Merkezi, uygun arazi yapısı, yetişmiş insan potansiyeli, limanlara ve demiryolu bağlantılarıyla Türkiye’nin merkezindeki konumundan dolayı sanırım Yerli Otomobili üretmeyi hak eden şehir olsa gerek.

Hatta Konya’nın Yerli Otomobil üretme talebini birçok oda başkanı dile getirirken, en uygun şehrin Konya olacağını vurgulaması da Konya’nın bu işe hazır olduğunun işaretidir.

Konuyla ilgili oda başkanlarının açıklamalarını özetleyerek sizlerle paylaşmak istedim.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya’nın yerli otomobil üretimine hazır olduğunu dile getirerek, “Otomotiv ve Yan Sanayi Sektöründe Türkiye’nin ilk kümelenme projesini Konya hayata geçirdi. Otomotiv sanayi sektöründe odamız kayıtlarına göre 400 civarında üretici firmamız var ve 10 bin kişinin üzerinde istihdam sağıyorlar. Ayrıca Konya otomotiv sanayi güçlü yapısı ile gün geçtikçe kapasitesini ve kabiliyetlerini geliştirmeye de devam ediyor. Öte yandan lojistik avantajlarımız da giderek artıyor. Bütün bunlardan dolayı da Konya olarak, yerli otomobil üretimine hazır olduğumuz gibi, her türlü desteğe de hazırız.”

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, yerli otomobil fabrikasının Konya’da kurulmasının avantajlarını sıralayarak, “ En önemli avantajlarımızdan birisi de otomotiv yedek parça sektöründe güçlü olmasıdır. Üniversitelerimizde mühendislik fakülteleri var, bu da beşeri sermayemizi güçlendiren bir unsur. Kuru bir iklime sahibiz. bu da metal işlemede önemli bir avantaj. Tarıma elverişli olmayan tarım dışı fazla arazilerimiz var. Fabrikanın kurulabilmesi için istediğimiz kadar verebileceğimiz arazimizde var. Haklı olarak Konya, yerli otomobil üretiminde en güçlü adaydır. Yerli ve Milli otomobili en çok isteyen ve çalışan il olan Konya, bu yatırımı Konya’da görmek istiyor. Bu yatırımın Konya’da yapılması, Marmara Bölgesi’nin yükünü hafifleteceği gibi, bölgemizin ve Türkiye’nin kalkınmasına önemli katkı verecektir.”

Konya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Çevik’te, Milli Otomobilde Doğru Adresin Konya olmalıdır diyerek, “Konya, Türkiye’nin gelişiminde en büyük rolü oynayan Anadolu şehridir. Tarımsal üretim gücünde Türkiye’de en önemli merkez olan Konya, sanayi şehri de olmuş, otomobil ile ilgili her türlü yedek parçasını en kaliteli olarak global markalara yapmaktadır. 2019 yılında bitecek olan Kayacık Lojistik Merkezi ile yerli ve milli otomobil üretmeye en uygun yerdir. Gündeme gelmesiyle birlikte milli otomobili en çok isteyen ve çalışan il olan Konya, bu yatırımı Konya’da görmek istiyor. Bu yatırımın Konya’da yapılması, Marmara Bölgesi’nin yükünü hafifleteceği gibi bölgemizin ve Türkiye’nin kalkınmasına da önemli katkı verecektir.”

Yerli otomobil noktasında Konya’nın gerek üretim yeri, gerek tedarik yeri anlamında gözden kaçmaması gereken bir şehir olduğunun altını çizen ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, “Konya otomotiv yedek parça üretiminde Türkiye’nin göz bebeği. Dünya markalarına parça tedarik eden şehrimiz, yerli otomobil noktasında da üzerine düşeni yapacaktır. Üretim yeri olarak da yakışan şehir Konya’dır. TÜMOSAN gibi bir gururu bünyesinde barındıran şehrimiz, yerli otomobilin de üretileceği yer olmalıdır.”

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka’da Yerli Otomobili üretmeye uygun şehrin Konya olduğunu ifade ederek, “Otomotiv sanayi sektörü Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da lokomotif sektör konumundadır. Konya; otomotiv sanayi sektöründe, 1000’in üzerinde yan sanayi ve hizmet sağlayıcısı firma ile rekabetçi maliyetlerle esnek üretim yapabilme, ihracat deneyimi, yetişmiş insan gücü, esnek çalışma sistemleri gibi etkenlerin öne çıktığı bir konumdadır. Türkiye’nin otomobilinin üretim yerinin Konya olması, şüphesiz kentimizin kalkınması ve cazibe merkezi olması için önemli bir faktör olacaktır. Üreten ve üretmeyi seven, 181 noktaya ihracat yapan Konya’mız, üniversiteleriyle, teknoloji geliştirme merkezleriyle, uygun arazi yapılarıyla, yetişmiş insan potansiyeliyle, yerli otomobili üretmeye en uygun şehirdir.”

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan Konya’nın yerli otomobil üretimi konusunda en ideal şehir olduğunu vurgulayarak,“Bu konuda tüm yetkili mercilere ulaşmamız ve yerli otomobilin Konya’da üretilmesinin sağlanması gerekiyor. Yerli otomobil üretimi kesinlikle Konya’da olmalı. Üretimin Konya’da yapılmasının Türkiye ve Konya açısından yerinde bir karar olacaktır. Bilindiği üzere Konya’mız traktör üretiminin ana sanayisi, otomotiv ve savunma sanayisine yedek parça üretimiyle de örnek bir sanayi şehridir. Gurur veren bu özelliklerimizle yerli otomobil fabrikası üretimi için de en ideal ve verimli şehir Konya’dır. Bu proje Konya’nın ve Konya halkının hakkıdır. Konya esnafları olarak üretimin şehrimizde yapılmasını arzu ediyoruz.”

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, yerli otomobil üretiminin Konya'da yapılmasına destek verdiklerini söyleyerek, “Yerli otomobilin Konya'da üretilmesi için gerekli adımlar atılmıştır. 2 bölgeden 5 farklı yer önerisi sunulmuştur. Yerli Otomobil yatırımcısına beş farklı alan sunan tek il Konya'dır. Coğrafi konumu, deprem ve doğal afetler yönünden de avantaj sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı birçok yatırımcı, yatırım için Konya'yı tercih etmektedir. İş dünyası, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm Konyalılar yerli otomobilin Konya'da üretilebilmesi için gerekeni yapmaya hazırdır."

 

Sonuçta, Konya oda başkanları ve halkı Milli Otomobil üretimine her yönüyle Konya’nın hazır olduğunun mesajını verirken, haklı olarak ta otomotiv yan sanayi üretimindeki başarısını otomotiv üretimde de gerçekleştirebilecek güce, insan kaynağına, alt yapıya ve avantajlara sahiptir. Yeter ki, Milli otomobil üretiminin Konya’da yapılmasına karar verilsin. Ne derseniz sizce de öyle değil mi? 

 

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

DURAN ÇÖLCÜ

Okunma

Tarih

Her derdin ilacı, tasarruftur 124 09.08.2018 11:14:05
Artan harcamalar, endişe oluşturuyor 73 02.08.2018 12:09:18
KDV’deki farklılıklar giderilmelidir 108 26.07.2018 10:39:37
Üretici, Et İthalatının Durdurulmasını İstiyor 103 19.07.2018 11:26:26
Seydişehir, Konya’nın Abant’ı olma yolunda 79 12.07.2018 11:34:09
İlk 500’de Konya başarısı 123 05.07.2018 10:34:55
Artık, ekonomide kaybedecek zamanımız yok 80 28.06.2018 10:14:36
KOBİ’ler, kaybetmekten kurtarılmalı 89 21.06.2018 12:45:53
İş dünyası belirsizliklerin ortadan kalmasından yana 99 07.06.2018 22:43:55
Tarımda, kendimize yeten ülke olmalıyız 142 31.05.2018 12:16:45
Dövizdeki yükselişten dolayı paniğe kapılmamalıyız 94 24.05.2018 12:43:42
Ramazan’da, alışverişlerde aşırıya kaçmamalı 73 17.05.2018 11:47:49
Bozkır’ın özlemi Turizm merkezi olmak 88 10.05.2018 11:32:11
İş dünyası, gündemin ekonomiye dönmesini bekliyor 73 03.05.2018 11:40:31
EREĞLİ, Anadolu’nun Parlayan Yıldızı 113 30.04.2018 14:31:15
Turizmde Alt Yapı Güçlendirmelidir 84 20.04.2018 11:37:30

Yazarlar

YÜCEL KEMENDİ YÜCEL KEMENDİ
Harem-2

Anket

Yükleniyor...

Söz Sizde!

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem

Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya arsa